24 Eylül 2016 Cumartesi Günün tüm haberleri Son dakika ekle Favorilere ekle Giriş sayfam yap Künye İletişim Reklam Üyelik
 
   
  Ferit Şahenk'ten o ülkeye 100 Milyon Euroluk yeni yatırım  
 
   
  62 yaşındaki Ali Ağaoğlu pilatese başladı  
 
   
  57 Milyon Dolarlık e-ticaret devi bir gecede nasıl battı?  
 
   
  Ünlü iş adamları gözaltında  
 
   
  Sabancı Ailesi'nde eltilerin ilginç yarışı  
Bu çorba moda oldu, yok satıyor
Genellikle kış aylarında içilen paça çorbası moda oldu.
24 Mayıs 2013 Cuma - 17:00  
   
Bu çorba moda oldu, yok satıyor
         

Diyetisyen, kardiyolog ve ortopedistler tavsiye edince siyasetçisinden sanatçısına herkes talep etmeye başladı. Sakatatçılarda yok satan paçanın ekonomisi büyüyor…

ÇORBA, Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alır. Çorbasız sofraya oturmayız. Ezogelin, tarhana, mercimek, yayla, şehriyeli tavuk suyu, işkembe gibi özgün çorbalar hep Anadolu mutfağının baş tacı olmuştur. Ama son günlerde herkesin dilinden düşmeyen bir çorba var ki size biraz bundan bahsetmek istiyoruz. En az diğerleri kadar geçmişi ve seveni olan paça çorbasından söz ediyoruz. Son zamanlarda popüler hale gelen paça çorbasının faydaları saymakla bitmiyor. Diyetisyenler de öneriyor, kardiyologlar da. Ortopedistlerin önerisi zaten biliniyor. Paça çorbasının kırıklara iyi geldiği hep dillerde dolaşır…

Para dergisi olarak biz tabiî ki öncelikle işin ekonomik boyutuna bakıyoruz. Paça, küçük baş hayvanların ayaklarından elde ediliyor. Türkiye’de yıllık 30 milyon adet küçük baş hayvan kesimi yapılıyor. Bir hayvanda dört ayak olduğuna göre 120 milyon adet paça elde ediliyor. Son yıllarda bu rakamın yarı yarıya düştüğünü belirtelim. Çünkü kesim teknikleri değişti. Eskiden elle yapılan kesimler şimdi otomatik askı sistemleriyle yapılıyor. Dolayısıyla arka bacaklar askıda hasar gördüğü için paça olarak kullanılmamaya başlamış. Son yıllarda bu nedenle paça sayısı yıllık 60 milyonun altına düşmüş durumda. Büyükbaş hayvanların paçası ise kuzu paçalar kadar tercih edilmediği için pek vitrine çıkmıyor. Sakatat satış noktalarında kuzu paçanın tanesi 2.5 TL’den satılırken dana paça fiyatları 12 TL’den satılıyor. Bütün paçaların satıldığını varsayarsak yıllık 150 milyon TL’lik bir ekonomik büyüklükten bahsedebiliriz. Tabii bunu paça çorbası yapıp satan yerleri de eklersek rakamın rahatlıkla 300 milyon TL civarına çıktığını söyleyebiliriz.

Peki bu paçalar nasıl elde ediliyor? Türkiye’nin hayvancılık merkezlerinde kesimi yapılan hayvanlar yine dağıtım kanalları ile kasaplara geliyor. Balıkesir, Konya, Karaman, Gaziantep, Kahramanmaraş, Erzurum, Trakya, Çanakkale gibi illerdeki belediye ve özel mezbahalarda kesimi yapılan hayvanların paçaları önce işleme tabi tutuluyor. 55 derecede kaynatılan paçaların önce tüyleri yolunuyor. Halen kıl var ise ateşte yakılarak temizliği yapılıyor. Tırnakları da ayrıldıktan sonra satış noktalarına ulaştırılıyor.

BAŞBAKAN’A PAÇA GÖNDERİYOR

Yüz yılı aşkın bir süredir aile mesleğini olarak sakatatçılık yapan Özer Ciğercisi’nin sahibi Ferhan Özer, bu işi dede mesleği olarak niteliyor. Ailesinin 1900’lü yılların başından bu yana sakatat ticaretiyle uğraştığını söyleyen Ferhan Özer, paçanın temizleme aşamasında hiçbir kimyasal uygulamaya tabi tutulmadığını, herkesin gönül rahatlığıyla yiyebileceğini söylüyor. Paça talebinde son günlerde ciddi artış yaşandığını ve zaman zaman taleplere yetişilemediğini söyleyen Özer, “Biz hem toptan hem de perakende satış yapıyoruz. Şu sıralar sakatat almak için işyerimize gelen her beş kişiden üçü paça alıyor” diyor. Özer, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sofrasından da paça çorbası eksik olmuyor. Özellikle ameliyat olduktan sonra paça çorbasını daha çok tercih eder oldu. Paçaları biz gönderiyoruz. Başbakan’ın paça çorbası içmesi, ünlü kardiyolog ve diyetisyenlerin tavsiye etmesi ciddi bir talep patlamasna yol açtı. Paça çorbasının her zaman içilmesi sağlık açısından yararlı. Özellikle vücut gelişimini tamamlamamış 20 yaşın altındaki bütün çocuklara içirmek lazım. Kemik gelişimlerine önemli katkı sağlayacaktır. Kadınlar ileri yaşlarda kemik erimesi sorunu yaşıyor. Paça çorbası içmelerinde fayda var. İlla dışarıda içmek gerekmiyor. Evde de rahatlıkla yapılabilecek bir çorba. Haftada en az bir iki defa içilmesini öneriyoruz.”

ÜNLÜ MEKANLAR VE MÜŞTERİLER

Paça çorbası denince İstanbul’da birkaç mekan akla gelir. Fatih Kıztaşı’ndaki Paçacı Mahmut Usta, Aksaray’daki Paçacı Hasan Usta, Aksaray Küçük Langa’daki Günaydın Kelle Paça Çorbacısı. Kadıköy’deki Dürümcü Emmi, Dolapdere’deki Apik, Balat’taki Tarihi İşkembeci, Beyoğlu’ndaki Lale İşkembecisi hemen ilk akla gelen yerler. Kıztaşı Paçacı Mahmut Usta’nın ikinci kuşak sahibi Şeref Usta, paça çorbasını Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ndeki profesörlerin de tavsiye ettiğini söylüyor. Profesörlerin de gelip paça çorbası içtiklerini belirten Şeref Usta, paça çorbasının her derde deva olduğunu iddia ediyor. Şeref Usta, çorbayı özel soslarla servis ettiklerini belirterek, “Mekanımıza siyaset, iş ve sanat dünyasından birçok değerli insan geliyor. Paça çorbasını herkese tavsiye ediyorum” diyor.

Bu mekanlar birçok ünlünün de uğrak yeri olmuş. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eski bakanlardan Kemal Derviş, Abdülkadir Aksu, Kürşad Tüzmen, Yaşar Okuyan sanatçılardan Cüneyt Arkın, Metin Akpınar, merhum Müslüm Gürses, İbrahim Tatlıses, Mahsun Kırmızıgül, Ahmet Özhan vb... Liste uzayıp gidiyor. Bu mekanlara ünlülerin gitmesi ilgiyi ayrıca artırmış görünüyor.

KARATAY HOCA “PAÇA ŞART” DİYOR

Karatay Diyeti ile ünlenen İç ve Kalp Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, paçanın son derece doğal ve sağlıklı bir besin kaynağı olduğunu söylüyor. Karatay, “Paça çorbası doğal protein içeriği yüksek olan bir besindir. Protein içeriği yüksek olan yiyecekler uzun süre acıktırmayan, bu nedenle de sağlıklı kilo verdiren besin kaynaklarıdır. Kolesterolü problem yapan kişiler için söylüyorum. Paça gibi doğal olan et ve kemik sularında sıfır kolesterol bulunur. Piyasada et suyu diye satılan tabletleri, evde doğal bir şekilde kaynatılarak elde edilen et ve kemik suları ile karıştırmamız gerekir. Fabrikalarda üretilen paket haline getirilmiş ürünlerin kullanılması sağlığa zarar vermektedir. Özellikle, kemik ve kıkırdaklarda bulunan protein, kollajen içerdiği için sağlığımıza son derece faydalıdır. Bu nedenle kırık ameliyatı geçiren kişilere eskiden bol bol paça çorbası ve et suyu içirilirdi” diyor. Her türlü hasta ve sağlıklı beslenmesi gereken kişilere paça çorbası tavsiye eden Canan Karatay şunları söylüyor:

“Paça çorbası güç verir, kuvvet verir. Yoğun protein içerdiği için tok tutar. Kilo vermek istiyorsanız, gücünüzü kaybetmeden, halsiz kalmadan aşırı kilolarınızdan kurtulursunuz. Bütün hastalar, kilo vermek isteyenler, bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen herkes rahatlıkla paça çorbası içebilir. Özellikle spor yapanlar, futbolcular ve atletler fabrikada üretilmiş olan protein tozu içecekleri yerine bol bol et suyu, paça çorbası içmeliler. Doğal protein ve protein suyu içeren her yemek ve kelle paça sağlıklıdır. Kilo vermeye katkısı olur. Doğal proteinler, egzersiz yaparken, profesyonel ya da amatör her türlü sporu yaparken, adalelerimizde meydana gelen mikro yırtılmaların yeniden yapımı için en gerekli olan aminoasitleri sağlamaktadır. Ayrıca proteinler, her türlü adale, kemik ve kıkırdaklarımızın yıpranmasına karşı ve yenilenmeleri için de elzem maddelerdir. Kemiklerimiz ve kıkırdaklarımız da diğer hücrelerimiz gibi sürekli olarak yıkılır ve yapılırlar. Yapılanmaları için protein ve yağ gereklidir. Sağlıklı protein içeren, kollajen içeren (ki kollajen de proteindir) paça çorbası osteoporozu önler, eklemlerde ve özellikle dizlerde oluşan kıkırdak erimesini önler. Çocuklarımızın ve gençlerimizin sağlıklı büyümesine, boylarının uzamasına yardımcı olur. Vücudumuzdaki organlarımızda bulunan bütün hücrelerimiz, kısım kısım üç ayda bir yenilenmektedir. Hücrelerimizin temel ve ana malzemeleri doğal proteinler ve doğal yağlardır. Protein ve yağlar olmazsa hiç bir varlık hayatını sürdüremez ve hastalıklarla savaşamaz.”

Prof. Dr. Canan Karatay’a göre neden paça çorbası içilmeli?

- Hücrelerimizin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi, yenilenmesi, yeniden yapılanması ve de sağlıklı bir şekilde hayatını sürdürebilmesi için protein, yani et suyu ve paça şart.

-Ayrıca protein kaynaklı hormon ve enzimlerin sürekli olarak yapılması için protein, yani et suyu ve paça şart.

-Bağışıklık sistemimizin yani immün sistemimizin kuvvetlenmesi, yani her türlü hastalıkla, her türlü bakteri ve virüsle mücadele edebilmesi için her gün ve her daim doğal ve bozulmamış olan protein suyunun, yani et suyu ve paça çorbasının vücudumuza girmesi gerekli ve şart.

-Paça ve et suyunun hazmı çok kolaydır. Ateşli hastalara, en ağır hastalara rahatlıkla verilebilir. Bu gibi hastaların sulu besinleri rahatlıkla içebildiklerini de biliyoruz. Mide ve bağırsak hücrelerini korur ve güçlenmelerini sağlar.

-Bütün bu nedenlerden dolayı, paça ve et suyu çorbalarını korkmadan rahatlıkla ve istediğimiz kadar ve istediğimiz sıklıkla kullanabiliriz. Uzun süren sağlık kaynağıdır.

Evde paça çorbasını nasıl yaparsınız?

Paça çorbasını evde yapmak sanıldığı kadar zor değil. Paçalar zaten kasaplarda temizlenmiş olarak bulunuyor. Dört kişilik bir aile için 10 adet kuzu paça alın. Dana paça tercih edecekseniz iki adet yeterli. Paçaları iki saat kaynatın. Sonra bir saat dinlendirin. Sonra suyunu süzün. Sonra bir bardak süt, limon ve bir yumurta sarısını çırparak paça suyunun içine atın. Kıvam oluşturmak için yarım saat daha kaynatın. Servis sırasında isteğe göre sarımsak ve sirke ile servis edin.

İdriz Çokal/Para Dergisi


Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Kendi elektriğinizi üretin: Elektrik üretmek artık çok kolay
 
Mirasa aile meraya özel şirket hazırlığı
 

 

Etiketler :

FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
‘Seks kölesiyim sana ben’ kime ne, kime ne?
Duyduk ki, beyaz yakalı, iyi eğitimli, zeki, paralı biri, hatta ‘patronunuz’ ...
Kolay para mı çaresizlik mi?
Yoksulluk kadınların bedenlerini sergilediği sektörü büyütüyor
Canlı seks dersleri!
Bir porno şirketi porno yıldızları aracılığı ile halka açık seks dersleri verecek
Erkeğin V vücutlusu makbulmüş
Bir araştırmada, ideal kadın ve erkek vücut ölçüleri ortaya kondu
 
 
Türkiye'nin nüfusu 2040'tan sonra ''yaşlı nüfus'' olacak
Sağlık Sistemine Bakış'' Raporunda, Türkiye'nin 2040'dan sonra ''yaşlı ...
Erkeklerin çekici kadın algısı nedir?
Erkeklerin, yüz hatları kendilerininkine benzeyen kadınları daha çekici bulduğu belirlendi.
Türk erkeklerine kötü haber! Erkeklik elden gidiyor
6 bin 315 erkekle yapılan bir araştırmaya göre altı ülke içinde en fazla ...
Sakin Vize’den İtalya’da ballı tanıtım
Türkiye “sakin şehir” kavramıyla İzmir’in Seferihisar ilçesinin bu alanda ...
 
 
Dikkat! Havalar soğuyor
Yağışlar hafta başından itibaren Marmara Bölgesi'nde başlayacak.
Hangi balık hangi ayda daha lezzetli olur?
Türkiye'de hamsiden, lüfere, kofanadan, levreğe kadar birçok çeşitte balık ...
Eskort kızın ilginç hikayesi: 70 yaşındaki işadamıyla..
Üç yıl önce kısmen şanssızlık eseri, kısmen mecburiyetten karanlık bir ...
Mal varlığı tartışması: Sperm!
Karısından gizli sperm bağışı yapan adamın bu hareketi, 'Sperm, evli çiftin ...
 
 
 
 
Kalp dostu yemekler
 
Ece Vahapoğlu
 
 
Türkiye’nin sayılı güzellikteki koylarından biri, Bördübet
 
Cihan Alpay
 
 
Şimdi balık zamanı
 
Gurmem
 
 
Fırat Kalkanı, Enerji, Su ve Sonrası/Gerçek amaç ne?
 
Rahmi Aydemir
  E-posta :
  Şifre :
 
Üye Ol
Şifremi Unuttum
     
 
Türbülans bitti mi?

Evet
Hayır

Sonuçları göster Anket arşivi
 
     
Foto Galeri Patronlar Spor Otomobil Yaşam Teknoloji Ekonomi Magazin Gündem  
Video Galeri Patronlar Magazin Komikler Dünya Ekonomi Yaşam Teknoloji Spor Türkiye Medya  
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene Ekle
  •Site Kullanım Koşulları ve Yasal Uyarılar
  •Ekonomi   •Dünya
  •Patronlar   •Spor
  •Borsa-Finans   •Medya
  •Gündem   •Elit Yaşam
  •Kültür-Sanat   •İşte Başaranlar
  •Otomobil   •Teknoloji
  •Patronlar
  •Dünya
  •Medya
  •Güzeller
  •Teknoloji
  •Moda
  •Patronlar
  •Magazin
  •Komikler
  •Dünya
  •Ekonomi
  •Yaşam
  •TMSF
  •Darbe girişimi
  •Ahmet Altan
  •Cumhurbaşkanı Erdoğan
  •Ali Ağaoğlu
  •Adil Öksüz