Ünlü tekstilciye masaj salonunda 5 milyonluk seks tuzağı
Ünlü tekstilciye masaj salonunda 5 milyonluk seks tuzağı
İş adamlarına tuzak kurdular: 'Sayın Valim görüşecek' diyerek milyonlarca lira çarptılar
İş adamlarına tuzak kurdular: 'Sayın Valim görüşecek' diyerek milyonlarca lira çarptılar
Boydak Ailesi üyeleri için karar çıktı
Boydak Ailesi üyeleri için karar çıktı
Tillerson'la Beştepe’deki 3 saat 15 dakikanın sırrı
Tillerson'la Beştepe’deki 3 saat 15 dakikanın sırrı
HABERLER>İŞTE BAŞARANLAR
4 Haziran 2016 Cumartesi - 10:58

Arabanın arkasına ürün koyar satardı, şimdi 10 milyar dolar...

Arabanın arkasına ürünleri koyup gezerdik. 1994 krizi dönüm noktası oldu. Herkes durdu o dönemde. Biz ürün yaptık ve uygun fiyatla sattık.

Arabanın arkasına ürün koyar satardı, şimdi 10 milyar dolar...

Türkiye’nin önde gelen hazır giyim markası LC Waikiki 2023 hedeflerine emin adımlarla ilerliyor. 2023’te 10 milyar dolar ciro hedefi koyan LC Waikiki 2016’da yurtdışında 100’den fazla mağaza açacak ve bu yıl LC Waikiki Home mağazaları da hizmete girecek.

LC Waikiki 2007’den beri Türkiye’nin en büyük hazır giyim markası. Özellikle 2004 yılından sonra hızla büyüyen LC Waikiki yalnızca Türkiye’de değil 11 ülkede de hazır giyim perakendesinde lider marka. 2023’te Türkiye’de 500, dünyada 1000 mağaza hedefi koyan LC Waikiki’nin patronu Vahap Küçük, 2023 yılında 10 milyar dolar ciro yapmayı hedefliyor. Vahap Küçük’le 29 ülkede, 631 mağaza ve 30 bin çalışanı ile global bir Türk markası olma yolunda ilerleyen LC Waikiki’yi ve hedeflerini konuştuk. 

NEREDEN NEREYE GELDİ

 LC Waikiki Türkiye’nin en başarılı hazır giyim markası. Nereden nereye geldiniz?

1988 yılında en moda sektör hazır giyimdi. Aile işlerimiz vardı. Zor yıllardı, bizim de sermayemiz yoktu. Kendi çapımızda üretim yapıyorduk. LC Waikiki o dönemde Güney Kore ve Çin’den alım yapan bir markaydı. Bir Fransız markasıydı. Biz o yıllarda onlara üretime başladık. O yaz İstanbul’dan köyümüze gittiğimizde bizim ürünlerin taklitlerini gördüm. Bizden ne kadar defolu ikinci kalite ürün varsa alırlardı. Biz de 1990’da markanın lisansını istedik. Üretimle bir yere geliniyor, bunu farkettik. Osmanbey’de bayilere hizmet veren bir mağaza açtık. Ben de genel müdür ve kurucu ortak oldum. Marka bilinmiyordu, tecrübe yoktu. 1997’de markanın ortakları satış kararı aldı, biz de LC Waikiki’yi aldık. 

Arabanın arkasında ürün sattığınız anlatılır hep... Doğru mu? 

Numuneleri tanıtacağımız broşür bastıracak bütçemiz yoktu. Arabanın arkasına ürünleri koyup gezerdik. Üretimde kazanıp mağazalara verdiğimiz ürünlerden para kazanamıyorduk. 1994 yılına kadar iş çok zor gitti. 1994 krizi dönüm noktası oldu. Herkes durdu o dönemde. Biz ürün yaptık ve uygun fiyatla sattık.

Büyümenizin sırlarından biri bu mu? 

Evet. Hep hesaplı ürün yaptık. İyi giyinmek herkesin hakkı dedik. O yıllarda bayilik standartları oturttuk. Türkiye’nin 700 noktasına ulaştık. Ama istediğimiz gibi gitmiyordu. Bayiler istediğimiz koleksiyonu almıyordu, yeniliğe kapalıydılar. 1996 yılında TEMA mağazacılık diye ayrı bir şirket kurduk. 

Krizlerde çok atak davranmışsınız ve hep iyi bir ekip var.

1996’da bu işi kimler iyi yapıyor diye bakıp, İngiliz genel müdür almıştık. Amerikalı pazarlamacılarımız ve Fransız tasarımcımız vardı. Kriz dönemlerinde evet hep dönüşüm yaşadık. 2001 krizi olduğunda da bir dönüşüm fırsatı yakaladık. O döneme kadar bayilerimizden geliyordu gelirin yüzde 85’i. 13-14 mağazamız vardı kendimize ait olan ama toplasanız şimdiki bir Beyoğlu mağazası etmiyordu. Kardeşim Mustafa Küçük beni de ikna etti ve bayilikten çıktık. Çok da iyi oldu. Tüm operasyonu biz yönetmeye başladık. Herkes durmuştu iyi lokasyonlar bulduk. AVM’lerin de açılmasıyla birlikte hızla büyüdük. 

Yurtdışına açılmaya nasıl karar verdiniz?
Türkiye’de güçlenmeden de denedik, dayak yiyip döndük. 2009’da Romanya’da ilk mağazamızı açtık. Arkası da geldi. 

Türkiye’den sonra hangi ülkede zirvedesiniz?

11 ülkede pazar lideriyiz. Balkanlarda, Orta Asya’da iyi durumdayız. Bazı ülkelerde operasyonlar beklediğimizden çok iyi gidiyor, mesela Ürdün. Kenya’dan Endonezya’ya kadar mağazalarımız var. 

Mağazalara günde, yılda kaç kişi geliyor?

Mağazalarımızı haftada 13.5 milyon kişi, günde yaklaşık 2 milyon kişi ziyaret ediyor. Türkiye’de her 10 tüketiciden 9’u LC Waikiki’yi biliyor, 8’i LC Waikiki mağazasını ziyaret ediyor, 6’sı LC Waikiki’den alışveriş yapıyor. LC Waikiki’de yurt içinde dakikada 962 ürün, yurtdışında ise dakikada 168 ürün satılıyor. Toplamda dakikada 1130 ürün satılıyor. LC Waikiki’de yurt içi ve yurtdışı toplam yılda yaklaşık 300 milyon ürün satılıyor. 

En büyük ciroyu hangi mağazalar yapıyor?

Yurt içinde sırasıyla İstanbul’da Beyoğlu, Beyazıt, Marmarapark AVM, Antalya Markantalya AVM ve Cevahir en çok satış yapan mağazalarımız.

En çok yabancıyı hangi mağaza çekiyor?
İstanbul Beyoğlu mağazamız.

H&M ve Zara gibi siz de alt üst markalar çıkaracak mısınız?
Şimdilik öyle bir kararımız yok. Yakında Home mağazaları da açacağız. 2016’da 30-35 Home mağazası açmayı hedefliyoruz.

2016’DA YURTDIŞINDA 100 MAĞAZA AÇACAK

2015 LC Waikiki için iyi geçti, 2016 için hedefleriniz nedir? Yurtdışındaki operasyonlarınızda nerelere odaklanıyorsunuz?

Önümüzdeki yakın dönemde Asya, Ortadoğu ve Afrika’da büyümeyi hedefliyoruz. Yeni yılda yurtdışında 100 civarında mağaza açma hedefimiz var. Bu yeni 100 mağaza ile yurtdışında 300 mağaza sayısına ulaşmayı hedefliyoruz. Yurt içinde 30-40 arasında yeni mağaza açmayı hedefliyoruz. Ve total olarak yüzde 25 büyümeyi öngörüyoruz. 2023 itibariyle Türkiye’de 500, yurtdışında ise 1000 mağaza sayısına ulaşarak 10 milyar dolar ciro seviyesine erişmeyi hedefliyoruz.

2016 yılı iyi başlamadı. AVM’lerde 2-3 hafta çok sorun yaşadı. Siz etkilenmediniz mi?

Rakamlarımıza baktığımızda mart-nisan iyi geçti. Mayıs beklediğimiz kadar iyi olmadı. Yabancı müşterilerde düşüş var. Bizim bazı mağazalarımızın cirolarının yüzde 60-70’ini yabancı müşteri yapıyor. Beyoğlu, Cevahir AVM, Beyazıt mağazaları gibi. Bunlar etkilendi. Mayısta bizi iklim şartları etkiledi. 

RUSYA’DA SIKINTIMIZ YOK

LC Waikiki’nin Rusya’da 20 mağazası var. Kriz sonrası ürünlerin Rusya’ya girmesinde yavaşlık yaşansa da mağazalar da bir sorun olmadığını söyleyen Küçük, “Rusya’da şansımız var çünkü kriz olduğu için daha iyi lokasyonlar bulabiliyoruz. Bize yer gösteremeyenler şimdi yer açıyor” dedi. 

ASGARİ ÜCRET ZAMMI BİZE YARADI

Asgari ücretin 1300 liraya çıkması sizi nasıl etkiledi? Çalışanlarınızın ne kadarı asgari ücretle çalışıyor?

20 bin kişinin maaşı 1300 liraya çekildi. 5 bin çalışanın maaşı da yükseltiliyor. Evet bizi çok etkiledi ancak bu yalnızca bizi kapsamıyor. Bu artışın yapılması müşterilerimizi de etkiledi. Çocuğuna bir tişört alan iki tişört alabildi. İhtiyaçlarını erteleyenler alışveriş yaptı. Biz maliyet artışını karşılıyoruz. Verimliliği artırmak için daha özenli davranıyoruz.

UZUN SÜRELİ TATİL YAPMIYOR

Siz nasıl dinlenirsiniz, tatil yapar mısınız?
Uzun süreli tatil yapmıyorum. Çok seyahatimiz oluyor. En son 19 Mayıs tatilinde Alaçatı’ya gittim.

VAHAP KÜÇÜK KİMDİR?

1961 Malatya Doğanşehir doğumlu Vahap Küçük; lise son sınıfa kadar Doğanşehir’de okudu. Doğanşehir ve Malatya’da ticaretle uğraştı. 1990 yılında İstanbul’a yerleşen Vahap Küçük, Tema Tekstil Pazarlama AŞ’nin kurucu ortakları arasında yer aldı. Bu süre zarfında Marmara Üniversitesi Stratejik İşletmecilik Yönetimi İhtisas Programı’nı tamamladı. 8 yıl Tema Tekstil’de genel müdürlük yapan Küçük, 2003’ten beri şirketin yönetim kurulu başkanı. LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın yanı sıra Taha Holding’de Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdüren Küçük, üç çocuk babası.

Elif Ergu/Hürriyet

Etiketler:
PATRONLAR TV - Elon Musk: Hayallerin sınırlarını zorlayan adam
Player yükleniyor...
AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:
YORUMLAR
Toplam 2yorum var, 2 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Lcw calisani 5 Haziran 2016 Pazar 08:35

sayim vahap kucuk okadar guzel kendinizi ifade etmissiniz ki 20 bin calisaniza verdiginiz asgari ucret tabikide sizi etkilemez cunku aldigi uc bes primi kesip kendinize kar yapiyorsunuz ruh hali belli olmayan hangi psikolojide oldugu belli olmayan bi iyi bi kotu olan golge musterinin verdigi abuk subuk notla prim alamayan 20 bin calisaniniz siz 19 mayis ta alacatidayken ne alin terleri doktu. Bilin istedim

Yorumu oyla      5      0  
Lcw calisani 5 Haziran 2016 Pazar 08:35

sayim vahap kucuk okadar guzel kendinizi ifade etmissiniz ki 20 bin calisaniza verdiginiz asgari ucret tabikide sizi etkilemez cunku aldigi uc bes primi kesip kendinize kar yapiyorsunuz ruh hali belli olmayan hangi psikolojide oldugu belli olmayan bi iyi bi kotu olan golge musterinin verdigi abuk subuk notla prim alamayan 20 bin calisaniniz siz 19 mayis ta alacatidayken ne alin terleri doktu. Bilin istedim

Yorumu oyla      2      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
‘Genç’ girişimciler 3 yıl vergiden muaf
Hükümet Programı’na göre, ‘Ulusal Genç İstihdamı Strateji Belgesi’ hazırlanacak.
Japonlar’ın prensi Önder milyarlık ciroya koşuyor
Sıfırdan kurduğu şirketi Japon Daikin’e 2011’de 264 milyon dolara satan ...
Tenekecilikle başladı, 3.5 Milyar Dolarlık dev oldu
İskenderun’da 9 metrekarelik bir sobacı dükkânından doğan 3.5 milyar dolar ...
 
Bahçıvanlık yaptı, şimdi dünya devleri arasında
Samsun’da Yüksel ismiyle büyüyen, ABD’de Robert ismiyle iş hayatına atılan ...
Girişimciliğin reçetesi yok
Ali Sabancı, insanların eşit doğmadığını ama eşit öldüğünü belirtti.
KOBİ'lere 800 bin liralık destek için son güne dikkat!
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, KOBİ'lere 800 bin liraya ...
 
500 Bin Dolara kurdu, 800 Milyon Dolarlık dev oldu
Türkiye sinemasına son 15 yılda damga vuran 800 milyon dolarlık Mars, ...
'Babamın fabrikasında 6 ay yerleri süpürdüm'
Gaziantepli iş adamı Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, ...
Muhafazakar moda Türk çobanı nasıl milyarder yaptı?
Bloomberg Business, LC Waikiki'nin hikayesini 'Muhafazakar moda Türk çobanı ...
 
AYM'nin kararından sonra elektrikte kayıp kaçakla ilgili AİHM'e başvuru yolu açıldı
EKONOMİ
AYM'nin kararından sonra elektrikte kayıp kaçakla ilgili AİHM'e başvuru yolu açıldı
6.7 milyarlık hibede büyük şüphe: 524 milyon nereye gitti?
EKONOMİ
6.7 milyarlık hibede büyük şüphe: 524 milyon nereye gitti?
İBB Başkanı Mevlüt Uysal'dan ihalesi iptal edilen 6 metro hattıyla ilgili açıklama
EKONOMİ
İBB Başkanı Mevlüt Uysal'dan ihalesi iptal edilen 6 metro hattıyla ilgili açıklama
Yapı Kredi'den Yıldız Holding açıklaması
FİNANS
Yapı Kredi'den Yıldız Holding açıklaması
Arabada cinsel ilişkiye faciayla bitti! Egzoz gazından zehirlenip öldüler
AKTÜEL
Arabada cinsel ilişkiye faciayla bitti! Egzoz gazından zehirlenip öldüler
Boydak Ailesi'nden bir tutuklama daha
GÜNDEM
Boydak Ailesi'nden bir tutuklama daha
Pana Yapı'da İşler karıştı! Raci Şaşmaz şirketi kime devremiş?
EKONOMİ
Pana Yapı'da İşler karıştı! Raci Şaşmaz şirketi kime devremiş?
Gaz çıkarma kavgası yüzünden acil iniş yaptılar
DÜNYA
Gaz çıkarma kavgası yüzünden acil iniş yaptılar
Erdoğan ve Putin arasında kritik görüşme
DÜNYA
Erdoğan ve Putin arasında kritik görüşme
66 yıllık fabrika yıkılıyor yerine bir AVM daha geliyor
EKONOMİ
66 yıllık fabrika yıkılıyor yerine bir AVM daha geliyor
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim ReklamReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri