Hayat Sahil'de Güzel
Oger, Telekom'un 4.7 milyar dolarlık borcunu ödemedi, üstelik 22 milyar lirayı alıp götürdü
Oger, Telekom'un 4.7 milyar dolarlık borcunu ödemedi, üstelik 22 milyar lirayı alıp götürdü
Ünlü iş adamı ex aşkıyla evleniyor....
Ünlü iş adamı ex aşkıyla evleniyor....
Hangi Ak Parti'li işadamı Londra’da 1 sterlinlik şirket kurdu
Hangi Ak Parti'li işadamı Londra’da 1 sterlinlik şirket kurdu
HABERLER>DÜNYA
2 Ağustos 2017 Çarşamba - 10:45

Almanya'dan 4.3 Milyar Euroluk tehdit

Almanya, AB'den "Türkiye'ye ekonomik baskı uygulanmasını" talep ederek iki ülke arasındaki siyasi gerginliği AB - Türkiye ilişkilerine taşıdı.

Almanya dan 4.3 Milyar Euroluk tehdit

Almanya Hükümeti, AB’den “Türkiye’ye yönelik ekonomik baskıyı artırmasını” talep etti ve “AB ile Türkiye arasında Gümrük Birliği’nin modernizasyonu için görüşmeler yapılmasının Türkiye’ye yanlış bir mesaj vereceği” görüşünü iletti.

Bu gelişme ile birlikte Almanya – Türkiye arasındaki gerginlik AB – Türkiye ilişkilerine taşınmış oldu. İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “AB’nin katılım öncesi programları ile bize ayırdığı kaynak 4.5 milyar eurodur. Bunun 190 – 200 milyonluk kısmını kullandık. Almanya kalanın kullanımında baskı istiyor” dedi.

15 Temmuz Darbe girişiminden sonra FETÖ Terör Örgütü elemanlarının sığınmalarına izin vermesi, referandum döneminde Türk siyasilere konuşma yapacakları salon verilmemesi gibi gelişmelerle tırmanan Almanya – Türkiye gerginliğinde Almanya’nın son girişimi AB makamlarını devreye sokmak oldu. AB – Türkiye tam üyelik müzakereleri bir süredir zaten tıkanmış durumdayken, “AB’nin patronu” kabul edilen Almanya’dan, AB makamlarına “fonlarının kullandırılmaması” talebi gitti.

Türkiye, “müzakere sürecinde” bir ülke. Bu durumdaki ülkeler için topluluk müktesebatına uyum sağlamak amacıyla “Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA ve IPA II)” kapsamında fon kullandırılıyor.

2014’te imzalanan İndikatif Strateji Belgesi’ne göre IPA II Dönemi (2014 – 2020) için Türkiye’ye 4.5 milyar euro kaynak tahsis edildi. Bu kaynağın kullanma alanları da “demokrasi ve hukukun üstünlüğü, yargı, temel haklar, içişleri, sivil toplum, kamu yönetimi, çevre ve iklim değişikliği, ulaştırma, enerji, rekabet edebilirlik ve yenilik, istihdam, sosyal politikalar ve insan kaynaklarının geliştirilmesi ile tarım ve kırsal kalkınma” olarak belirlendi. Hem bakanlıklar hem de sivil toplum kuruluşları (STK) AB fonlarından bu kapsamdaki projeler için fon kullanabiliyor.

“Asıl kullanım bundan sonra başlayacak”

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Bize ayrılan 4.5 milyar euro. Şimdiye kadar 190 – 200 milyon euro kullanmışız. Çok az! Asıl kullanımın zaten bundan sonra başlayacak. Daha çok STK’lar kullandığı için önemli. Almanya’nın Komisyon’dan talebi tehlikeli. Müzakerelerin durması lazım. Buna Konsey’de 3’te 2 çoğunlukla karar verilebiliyor. Bu zor. Ama AB’de Almanya’nın istemediği de olmaz. Başka yollar bulurlar. Fonların kesilmesi çok negatif etki yapar. İlişkilerin durması anlamına gelir. AB çıpası Türkiye için önemliydi. Müzakere başlayınca Türkiye’ye giren yabancı sermaye 28 kat artmıştı. Arap sermayesi de ona bakıyor. Biz Kopenhag Kriterleri’ni tutturalım da son referandumda halk üyeliği kabul etmesin” dedi.

Kısıtlamalar AYB kredilerine yansımamalı”

AB konularında uzman düşünce kuruluşu Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi'nin (EDAM) Başkanı Sinan Ülgen, “Fon kullanımında önümüzdeki yıldan itibaren kısıtlanma olabilir. Kullanım kriterleri değiştirilebilir. Kamu dışı aktörlerin payı artırılabilir” dedi. Ülgen, fon baskısının AB kaynaklarıyla sınırlı olmadığını bir de Avrupa Yatarım Bankası (AYB) kredileri olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Avrupa Birliği, Türkiye’ye iki tip sermaye aktarıyor. Birincisi hibe fonlardır. Fakat daha önemlisi Avrupa Yatırım Bankası'nın kredileridir. AYB’nin, Türkiye için yıllık 2 milyar euro civarında bir portföyü var. Bunun azaltılması için de baskı oluşabilir. AYB’nin Türkiye’nin projelerinde yer alması o projenin kredibilitesini artırıyor, diğer kreditörler için teşvik edici oluyor. Bunun çarpan etkisi var.”

“Müzakerelere Avrupa Konseyi karar verir”

İKV Genel Sekreteri Doç.Dr. Çiğdem Nas da, AB fonlarının, aday ülkeleri hazırlama amaçlı fonlar olduğu için, kullandırılmasının engellenmesine ancak Avrupa Konseyi’nin karar verebileceğini söyledi. Nas, “Bu kaynağı Türkiye’ye vermemek, müzakereleri askıya almayı gerektirir. Buna da Avrupa Konseyi karar verebilir. Komisyon ancak tavsiye eder. Müzakereleri durdurmadan fonları kullandırmamak ancak güçlük çıkarmak şeklinde olabilir. Şunu yaptın, bunu yapmadın gibi engeller çıkarılabilir” dedi.

Bazı şirketler çalışanlarını göndermiyor

Alman firmaların Türkiye ziyaretlerini iptal ettikleri ya da erteledikleri belirtiliyor. TGSD Başkanı Şeref Fayat da “Alman Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasının ardından anlık olarak Türkiye’deki randevularını iptal eden şirketler olmuş" diye açıklamada bulunmuştu.

Dün de Alman şirketi Covestro, şirketin çalışanlarına yönelik seyahat uyarısında bulundu. Şirketin iletişim departmanı yetkilisi Benjamin Schütz, “Türk müşterilerimizle tam bir güven ilişkisi içinde işbirliğine devam edeceğiz" dedi. Bayer’in kardeş şirketi Covestro'nun Türkiye'de 12 çalışanlı bir ofisi bulunuyor. İş dünyasında, AB’li firmaların Türkiye ile ticarette mal mukabili ödeme yerine peşin ödeme isteyebilecekleri kaygısı var. İş dünyası temsilcileri, “Bu gibi talepler, ‘Türkiye’de kriz çıkabilir’ algısından kaynaklanıyor” ifadelerini kullandı.

AB'den Türkiye açıklaması: Güncellemeyi biz teklif ettik

AB Komisyonu’nun günlük basın toplantısında, Almanya’nın "Türkiye ile Gümrük Birliği'nin güncelleştirilmesinin askıya alınması" talebi de gündeme geldi. AB Komisyonu Başsözcü Yardımcısı Mina Andreeva, spekülasyonlara ilişkin yorumda bulunmayacağını, ancak geçen hafta AB-Türkiye Yüksek Düzeyli Diyalog Toplantısının yapıldığını hatırlatarak, “Gümrük Birliği'nin güncelleştirilmesi bizim (üye ülkelere) teklif ettiğimiz bir şey” dedi.

Sözcü Carlos Martin Ruiz De Gordejuela ise AB’nin Türkiye’yle ilişkisinin devam etmesinin son gelişmeler çerçevesinde gerekli olduğunu, katılım fonlarıyla reformlar, temel haklar, hukukun üstünlüğü gibi alanlara odaklanıldığını söyledi. Komisyonun 2016 sonunda Gümrük Birliği’nin güncellenmesi için AB Konseyi’nden yetki talep ettiğini hatırlatan Gordejuela, “Komisyon, Gümrük Birliği’nin güncelleştirilmesinin, her iki tarafa da önemli ekonomik yararlar sağlayacağını değerlendiriyor” dedi.

Zeybekci: Her iki ülke kaybeder

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Almanya’nın Avrupa Komisyonu’na Türkiye ile Gümrük Birliği müzakerelerinin askıya alınmasını tavsiye edeceği haberinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi: “21 Aralık 2016 itibariyle AB Komisyonu oy birliğiyle Türkiye’nin Gümrük Birliği anlaşmasını yenileme konusunda yetki talep etti. Türkiye ile Almanya ilişkilerinin sorunlu olmasının kaybedeni her iki ülke olur. 35 milyar dolarlık doğrudan ticaretimiz var. İki ülkede yatırımcıların yaptığı toplam ticaret 100 milyar doların üzerinde. AB ile Gümrük Birliği’nin güncellenmesi sürecini yakından takip ediyoruz. Bu sene sonuna kadar olumlu sonuç alma gayretindeyiz. Biz üzerimize düşeni yapıyoruz. AB’nin de üzerine düşeni yapacağına inanıyoruz.”

Neler oldu?

? İki ülke arasındaki kriz, şubatta Alman Die Welt Gazetesi muhabiri Deniz Yücel’in tutuklanmasıyla patlak verdi.

?Türkiye, Mayısta Almanya’nın 15 Temmuz darbe girişimini destekleyen 414 FETÖ Terör Örgütü mensubunu iade yerine siyasi sığınma vermesini sert ifadelerle kınadı.

? Referandum döneminde Türk siyasilere konuşacakları salon verilmemesi başka bir gerginlik alanı oluşturdu. Türkiye, Almanya’yı ‘Nazi uygulamalarını’ tekrar etmekle eleştirdi.

? Alman milletvekillerinin Adana’da bulunan İncirlik Hava Üssü’nü ziyaretine izin verilmedi.

? Almanya, İncirlik’te bulunan askerlerini geri çekmeye ve Ürdün’e konuşlandırmaya karar verdi.

? Büyükada’daki bir toplantı sırasında “silahlı terör örgütüne yardım” suçlamasıyla bir başka Alman vatandaşı aktivist Steudtner tutuklandı.

? Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, 20 Temmuz’da Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısı yaptı. Alman şirketleri hakkında soruşturma açılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

İbrahim Ekinci-Sercan Akıncı/Dünya

Etiketler:
AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Atilla'dan flaş talep: Beni Zarrab'dan ayrı yargılayın
New York’ta devam eden Reza Zarrab davasında tutuklu olarak yargılanan ...
Apple 3 ayda 45 milyar dolar ciro yaptı, 8,7 milyar dolar net kar
Apple, Nisan-Haziran dönemini kapsayan üç aylık dönemde hem cirosunu hem de karını artırdı.
Türk Telekom’un Suudi ortağı 3.4 milyar dolar borçla battı
Türk Telekom'un ortağı OTAŞ'ın ortaklarından Suudi Oger Arabistan'da kepenk ...
 
"Montaj dublaj" denen meşhur tapeler Zarrab davasında
ABD'de tutuklu olan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın ...
AB, Gümrük Birliği'ni askıya mı alacak!
Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye'yle Gümrük Birliği'nin güncelleştirilmesi ...
Türk şirketi Katar'da 200 milyon dolarlık ihale kazandı
Tekfen İnşaat ve Tesisat AŞ, Katar'da yaklaşık 200 milyon dolarlık teklifle ...
 
İsrail denizine Türk kumu!
İsrail yönetimi, ülke kıyılarını Türk kumuyla dolduracağını açıkladı.
Donald Trump o ismi 11 günde kovdu
ABD Başkanı Donald Trump, 11 gün önce Beyaz Saray iletişim Direktörlüğü ...
ABD şoke etti: Türk olduğunuz için kanınızı almıyoruz
ABD’de yaşayan İbrahim Yaşasın, kan bağışı yapmak istediği kurumda formu ...
 
ABD'deki davada 12. gün: Hakan Atilla ifade verdi
DÜNYA
ABD'deki davada 12. gün: Hakan Atilla ifade verdi
Dünyada yılın aşk bombası! İşte 'Grinin Elli Tonu'nun sevgilisi
AKTÜEL
Dünyada yılın aşk bombası! İşte 'Grinin Elli Tonu'nun sevgilisi
Hafta sonu havalar nasıl olacak?
GÜNDEM
Hafta sonu havalar nasıl olacak?
Zorlu: İşçi bulamıyoruz, bazı makineleri kapatmak zorunda kalıyoruz
PATRONLAR
Zorlu: İşçi bulamıyoruz, bazı makineleri kapatmak zorunda kalıyoruz
Türkiye'nin ilk sürücüsüz metrosu açıldı
EKONOMİ
Türkiye'nin ilk sürücüsüz metrosu açıldı
Varan Turizm'in eski patronu sedyede eylem yaptı...
PATRONLAR
Varan Turizm'in eski patronu sedyede eylem yaptı...
Erdoğan'dan Ataşehir yorumu: Daha çok şeyler gelecek
GÜNDEM
Erdoğan'dan Ataşehir yorumu: Daha çok şeyler gelecek
Fatura artık böyle çıkacak
EKONOMİ
Fatura artık böyle çıkacak
Ve kemer sıkma dönemi resmen başladı
SPOR
Ve kemer sıkma dönemi resmen başladı
AVM'lerde kiralar mağaza cirolarının yüzde 20'sine dayandı
EKONOMİ
AVM'lerde kiralar mağaza cirolarının yüzde 20'sine dayandı
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim ReklamReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva