Deli Dumrul köprüsüne 1.4 Milyar TL ödenecek
Deli Dumrul köprüsüne 1.4 Milyar TL ödenecek
Galatasaray’ın yeni başkanı Mustafa Cengiz kimdir? Ne iş yapıyor?
Galatasaray’ın yeni başkanı Mustafa Cengiz kimdir? Ne iş yapıyor?
CHP'den 26 Milyar Dolarlık iddia! Atatürk Havalimanı Katarlılara mı satılıyor
CHP'den 26 Milyar Dolarlık iddia! Atatürk Havalimanı Katarlılara mı satılıyor
Fenerbahçe, Acıbadem'den ne kadar kazanacak?
Fenerbahçe, Acıbadem'den ne kadar kazanacak?
HABERLER>İŞTE BAŞARANLAR
25 Şubat 2011 Cuma - 16:05

Acil senarist aranıyor!

Bölüm başı ücretler 1.500 TL’den başlayıp 20 bin TL’ye kadar çıkıyor

Acil senarist aranıyor!

Melis Tosyalı/Para Dergisi

Dizi sektöründeki hızlı artış senarist sıkıntısı ortaya çıkardı. Tabii her eli kalem tutan senarist olamıyor. İyi bir senarist olmak için parlak bir projenin yanı sıra senaryo yazım tekniklerini de bilmek lazım. Son aşamada ise dizi yapımcılarına ulaşmak gerekiyor

KİME sorsanız “Hayatımı yazsam film olur” der. Buna rağmen son yıllarda adeta patlama yaşanan dizi ve film sektöründe ciddi bir senarist sıkıntısı yaşanıyor. Yapımcılar bu konuda yetenek avına çıkmışken, eli kalem tutan ve sektöre girmekte hevesli yüzlerce genç de bu yapımcılara ulaşmanın yollarını arıyor. Ancak ne yazık ki bu sektöre girmek için firmalara özgeçmiş ya da namı diğer CV yollamak veya kariyer sitelerine başvurmak yöntem değil. Daha çok referans aracılığıyla iş bulunan bu sektörde, aynen futbol takımlarında olduğu gibi, sezon sürecinde başarılı olmuş senaristler bir sezon sonrasında yapımcılar tarafından kapılıyor.
Öte yandan ekranda yayınlanan dizilerin sayısındaki artış ve bölüm sürelerinin 90 dakikalara uzaması, en çok da bu sektöre girmeye hevesli adayların işine yarayacağa benziyor. Çünkü yapımcılar, sektördeki profesyonel yazar sayısındaki yetersizlik nedeniyle çareyi yetiştirilmek üzere senarist adayı aramakta buluyor.

BU İŞİN YAŞI YOK

Türkmax’ta yayınlanan “1 Kadın 1 Erkek” adlı diziyle fırtınalar estiren Altıoklar Prodüksiyon’un ortağı Mehmet Altıoklar da sektörde şu an yaşanan en ciddi problemlerden birinin senarist sıkıntısı olduğunu belirtiyor. Yakın dönemde yayınlanmaya başlayacak iki yeni projeye daha hazırlandıklarını belirten Altıoklar, yüksek risklerin bulunduğu bu sektörde yapımcıların önceki sezonlarda başarılı işlere imza atmış “marka” yazarlarla çalışmayı tercih ettiğini söylüyor. Öte yandan ekranlardaki dizilerin her bir bölümünün uzun metrajlı bir filme eşdeğer olması, artık yapımcıların tek bir senaristle çalışmalarını zorlaştırmaya başlamış. Bu durumun adaylar için iyi bir fırsat olduğuna değinen Altıoklar, artık senaryo ekiplerinde 1 profesyonel yazarın yanı sıra 3-5 amatör senaristin de istihdam edildiğini ekliyor.
Özellikle eli kalem tutan gençlerin bu işe çok hevesli olduklarını söyleyen Altıoklar, özellikle dizi yazarı olmanın sanıldığı kadar kolay olmadığı konusunda da gençleri uyarıyor. Genç dediğimize bakmayın; dizi sektöründe senarist olmanın yaş bariyeri bulunmuyor. Hatta Altıoklar, bazı diziler için yaşı ve yaşamsal deneyimi daha fazla yazarlarla çalışmayı tercih ettiklerini hatırlatıyor. 

İşin aslı bu adayların hevesini anlamak hiç de zor değil. Sektörde dizi yazarlarının bölüm başı aldığı ücret 1500 liradan başlayıp, 20 bin liraya kadar yükseliyor. Bu konuda henüz bir ortalama yok; ama Senaryo Yazarları Derneği (Sen-Der) diğer ülkelerdeki oranın Türkiye’de uygulanması için çalışmalar yürütüyor. Buna göre senaryo için bölüm başı senariste ödenen asgari bedel, bölüm bütçesinin yüzde 5’inin altında olamaz. Bu tür yapımların maliyetinin 100 ila 300 bin TL arasında değiştiği göz önüne alınırsa, senaryo grubu için ayrılan btçenin de minimum 5 bin liradan başlaması gerektiği ortaya çıkıyor. Tabii bu işte sigorta ve iş güvencinin olmaması gibi riskleri de baştan kabullenmek gerekiyor.
Ayrıca hatırlatalım; maddi ve manevi açıdan oldukça parlak görünen bu sektörde çalışmak hiç de kolay değil. Sadece iyi bir fikir ve yazma yeteneği de yeterli değil. Senaryonun kendi içinde bir matematiği bulunduğuna değinen Altıoklar, “İşin bu matematiksel kısmı oldukça zahmetli ve uzun mesailer gerektiriyor” diyor. Yani sabah 9 akşam 6 türünden bir mesaisi bulunmayan bu iş için çoğu zaman özel hayattan da fedakarlıkta bulunmak gerekiyor.

SENARYO EKİPLERİNDE ÇIRAK ARANIYOR

Tüm bu olumsuzluklara rağmen senarist olmayı kafaya koymuş adaylara ise yapımcı şirketlerin önerileri, bir senaryo ekibinde stajyer olarak bu işe başlamaları. Mehmet Altıoklar, bu konuda adaylara yapımcı şirketlerin de destek olduğunu belirtiyor. Yapımcılar senarist adaylarına deneme metni yazdırıyor ve bunlar arasında beğendiklerini senaryo ekiplerine yönlendiriyorlar. Bu konudaki bir diğer yöntem de sektöre senarist yetiştiren dernek ya da özel kurslara kayıt olmak. Bu tür seminer ve workshop’larda senaryo yazım teknikleriyle işin matematiğini öğrenen adaylardan parlak olanları yapımcılar tarafından fark ediliyor.

Yetenek avına çıkan bazı yapımcı şirketler kendi senaryo kurslarını da oluşturmuş durumda. Sinan Çetin Plato Film Okulu ve Birol Güven’in Mint Akademisi bunlardan sadece ikisi. Kendi atölyeleri bulunmayan yapımcılar ise stajyer ya da asistan senarist için Sen-Der’in kapısını çalıyorlar. Sen-Der Başkanı Nilgün Öneş, Türkiye’de bugün Sen-Der’e kayıtlı 250 civarında senaryo yazarı bulunduğunu belirtiyor. Öte yandan Öneş’e göre sektörün kapıları yenilere sanıldığı kadar zor açılmıyor. 2010’da sektöre yeni giren ve çok başarılı işler yapan yeni senaryo yazarlarının bulunduğunu belirten Öneş, yeteneğine inanan senarist adaylarına teknik bilgi için eğitim almalarını tavsiye ediyor.
Sen-Der’in her yıl senaryo yazarı adayları için çeşitli seminer ve atölye çalışmaları gerçekleştirdiğini söyleyen Öneş, atölye sonuçlarını heyecanla bekleyen yapım şirketleri olduğunu söylüyor.

YAPIMCILARA ULAŞMANIN YOLLARI

Senarist olmak için yollar bunlarla da sınırlı değil. Elinde projesi ya da kafasında parlak bir fikri olanlar, direkt olarak yapımcıların kapıları da çalabiliyor. Ancak hemen ekleyelim; yapımcılar her gün kendilerine iletilen onlarca projeyi incelemekte zorlanıyor. Bunun için bazıları şirket bünyesinde sadece bunun için bir ekip oluşturmuş; bir kısmı da adayların senaryo projelerini gönderirken uymaları gereken bir format düzenlemiş.

Projesi olanlara, bu formata uygun olarak, ana hikayelerini, yan hikayelerini, hikayelerinde yer alacak karakterleri ve bu karakterler arasındaki çatışmaları bir sayfalık metinde özetlemeleri öneriliyor. Mehmet Altıoklar, sinopsis olarak adlandırılan bu metinlerde adayların yazılarını senaryo yazım kurallarına uygun olarak yazıp yazmamalarının, projenin incelenmesi açısından birinci kriter olduğunun altını çiziyor. Çünkü sektörde, parlak fikirlerden çok, bu fikri senaryoya dökebilecek kalemlere ihtiyaç var.
Bunun yanı sıra yapımcıların proje sahiplerine diğer bir önerisi projelerini tek bir yapımcıyla paylaşmaları. Aksinin hem etik olmadığını hem de birden fazla yapım şirketine gönderilen projelerin incelenmeye alınmadığını belirten Altıoklar senarist adaylarına proje gönderiminden sonra bir süre beklemelerini, olumlu yanıt gelmediği taksidrde adayların şanslarını başka bir yapımcıda değerlendirmeleri gerektiğini söylüyor.

Sen-Der’den Nilgün Öneş ise, direkt olarak yapımcılarla ilişki kuran senarist adaylarına iyi bir proje için en az 6 aylık bir ön çalışma gerektiğini unutmamaları gerektiğini öneriyor. Ancak böyle bir çalışma sonunda ilk sezonun hikayeleri ortaya çıkabilir. İlk sunum için ise başarılı bir sinopsis ve ilk iki bölümün tretmanın (filmdeki görüntüleri yazı diliyle anlatan metin) yeterli olacağını söylüyor. Öte yandan artık birçok yapım şirketinin risk almamak adına daha uzun ve detaylı bir çalışma istediğini de ekliyor.
Mint Yapım’ın sahibi yapımcı ve senarist Birol Güven de sektörde bir senarist sıkıntısı yaşandığı konusunda diğer yapımcılarla hemfikir. Ancak Güven bu sıkıntının Türkiye’ye özgü olmadığını, dizi ve film sektöründe gelişmekte olan diğer ülkelerde de özgün hikaye ve senaryoyla bu senaryoları yazacak yetenekteki elemana ihtiyaç duyulduğunu söylüyor. Öte yandan Birol Güven, yeni senaristlerin sektördeki şansı konusunda diğer yapımcılardan daha iyimser. Sektörün alışılmış kalıpların dışına çıkma ve ezber bozma isteğinden bahseden Güven, bunun ancak yeni yazarlarla mümkün olacağı kanısında.
Güven de senaryo projesini yapım şirketlerine gönderen adaylara öncelikle senaryonun başına ilgi çekecek ve tüm hikayeyi özetleyecek bir girişin eklenmesini öneriyor. Gönderilecek projelerin mutlaka özgün olması gerektiğine değinen Güven, daha önce değinilmiş bir konuda adayların şansı olmadığı konusunda da uyarıyor.

Senaryonun hikayesine gelince... Yapımcılar Türk halkının en çok izlemekten hoşlandığı konunun aşk olduğunda hemfikir. Hatta şu an ekranlarda yayınlanan dönem dizilerinde dahi, aşk temasının ön planda tutulduğu belirtiliyor. Türk halkı en çok aile içi sorunlar, entrikalar, intikam ve umutsuz aşk hikayelerini seviyor. Son yılların yükselen değeri ise kötü karakterler, özellikle kötü kadın karakter yüksek reyting alıyor. Öte yandan yine drama dayalı ağlatan projelerin komediden daha fazla şansı olduğunu da ekleyelim.

Yılda 3 bin sayfa yazıyorlar

Sektörde bu saydığımız adımları atarak başarıya ulaşmış onlarca uzman senarist var. Bunlardan biri de Meriç Acemi. Bu işe asistan (junior) yazar olarak başladığını söyleyen Acemi, 2005’ten bu yana ekiplerde uzman (senior) yazar konumunda. Acemi’nin senaryo ekibinde olduğu diziler arasında “Emret Komutanım”, “Zeliha’nın Gözleri”, “Kız Takımı” ve “Kahve Bahane” var. Son iki yıldır ise “1 Kadın 1 Erkek” adlı dizinin yazar kadrosunda.

Acemi’nin bu sektöre girmek isteyenlere ilk önerisi, senaryo yazmadan önce senaryo yazım tekniklerini öğrenmeleri. Bunun için de adayların kendi hikayelerini yazarak bu işe başlamaları yerine, yazılmakta olan bir dizi senaryosu grubuna dahil olmalarını daha verimli buluyor.
Projelerini yapımcılara iletecek adaylara ise, yapımcılar gibi o da, yazdıkları projenin konsepti hakkında bilgi verecek bir sayfalık sunum hazırlamalarını öneriyor. Acemi’nin bu adaylara bir uyarısı da, projeleri yapımcı şirkete iletmeden önce, mutlaka meslek birliklerine onaylatmaları. Bir roman yazarının ortalama 2 yılda bir romanı tamamladığını hatırlatan Acemi, bir senaristin ise yılda ortalama 2500-3000 sayfa yazdığını belirtiyor: Acemi’ye göre bu katı disiplin ve hızlı maratonu göze almayanlar boşuna yapımcı kapılarında beklemesin.

Marka senaristler

Senarist Bölüm başı ücret (Bin TL) Dizileri
Ayça Şen-Gaye Boralıoğlu 17 (Hırsız Polis, Bıçak Sırtı, Kapalıçarşı)
Ece Yörenç-Melek Gençoğlu 18 (Yaprak Dökümü, Aşk-ı Memnu)
Eylem Canpolat-Sema Ergenekon 16 (Melekler Korusun)
Deniz Akçay 15 (Küçük Kadınlar, Ömre Bedel)
Zülküf Yücel 15 (Hanımın Çiftliği)
Ahmet-Ozan Yurdakul 15 (Arka Sokaklar, Aşk Bir Hayal)
Mahinur Ergun 13 (Kış Masalı)
Haluk Özenç 12 (Sıkı Dostlar)

Senaryo atölyeleri
Kurs Eğitimci
Sen-Der Nilgün Öneş
İstanbul Senaryo Atölyesi Bülent Ekuklu
Ankara Senaryo Atölyesi  Tanıl Arayancan
Plato Film Okulu Neşe Akın  
Bümed Murat Gülsoy

AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:
YORUMLAR
Toplam 254yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen 18yorum var.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Yakup: beyazkılınc 9 Ocak 2018 Salı 12:32

ben hayal dünyası geniş duygusal bir senaristim yeni oldum uluslar arası projelerim de var aşk korku kan davası mafya terör dini bir Hindistan projem var it dağlı bir proje bana yardım edecek bir el arıyorum saygılar cep 05353776985

Yorumu oyla      0      0  
birol durmus 3 Ocak 2018 Çarşamba 00:55

merhaba herkez gibi benimde bir hikayem var öncelikle çok iyi bir gözüm ve kulağım var dizideki karakterin giydiği elbiseyi duvardaki satın kac olduğuna bile bakarım dizi ise 2 bölümünden sonra nereye sonuclanacani nasıl biteceni bilirim hiç yanilmadim bu kadar çok kendime güveniyorum şimdi bir hikayem var biraz arka sokaklar biraz komedi türkiye deki gündem biraz kurtlar vadisi merakla nasıl yapacaklar haftaya acaba hangi konu var biraz merak yani beni bi dinlesinler yeter su anda 2 dizi izliyorum cukur ve kadın arayın dizideki karakterler nereye bağlanacak soylim gerçekten beni dinleyen pişman olmayacak en az 10 sene devam edecek bir hikayem var beni dinleyecek yapımcı ile tanışmak istiyorum lütfen dikkate alın hiç pişman olmayacaksınız 0539 406 66 34

Yorumu oyla      0      0  
Yakup: beyazkılınc 24 Kasım 2017 Cuma 14:20

merhaba ben çok derin hayal gücüne sahip bir insanım senaristim ve şarkı sözü yazarım elim de projelerim var hatta Hindistan için bir projem var sahnelerini yazıyorum dünya piyasasın da yarışmacı bir proje projelerimi nasıl bir yol izleyerek hayata geçire bilirim saygılar

Yorumu oyla      0      0  
Kars 23 Ekim 2017 Pazartesi 17:27

Merhabalar Ben kendim cok Guzel bi ask senaryosu yazdim hic bi senaryoya benzemiyor senaryonun kisacasi....bir zengin babanin olu universitede birinciliyi elde ediyor bunun uzerine babasi ziyafet veriyor ve universite bawladiqinda koyden bir kiz universiteye geliyor kizin babasi yillar once olanin babasiyla dost olmuw ama wimdi duwman ama yillardir birbirilerini gormemiwler. ..neyse eyer beyendiyseniz arkasi dahada Guzel eyer howunuza gitdiyse qataresgerli@gmail.com sayfasindan bana ulawa bilirsiniz iyi haberler bekliyorum saolun

Yorumu oyla      0      0  
Yakup: beyazkılınc 19 Ekim 2017 Perşembe 15:10

Ben bir senarist şarkı sözü yazarı olarak yapılan her emeğe saygı göstermek ama yazılan eserlerin bir saygınlığı olmalı dır herkes bir dizi hikayesini çalmadan kopyalamadan anlatım inceliklerine inmeli konuyu nakış gibi işlemeli çünkü yazılan öğretici olmalı aksiyon aşk macera korku olmalı hayatın için den yaşam malzemeleri fedakarlık örnekleri sergilenmeli çünkü biz sanat gönül insanlarıyız saygılarımla

Yorumu oyla      0      0  
zafer 4 Ekim 2017 Çarşamba 12:31

eğer şansım olsaydı dizimin ismi tatlı ve tuhaf dizinin konusu köyden şehire gelen saf bir gencin öyküsü ve komedi dizinin finali ise bende kalsın

Yorumu oyla      0      0  
Neriman kaplan 20 Temmuz 2017 Perşembe 23:11

Süper bi yaz projem var o kadar...

Yorumu oyla      0      0  
cane 4 Mart 2017 Cumartesi 00:48

en onemlisi kendi yaşantından insanlara onemli dersler verebilmek.Amaç guzel bilgiler yakalama..

Yorumu oyla      0      0  
cihat dündar 10 Kasım 2016 Perşembe 15:41

çeşitli senaryo ve hayat hikayeleri yazıyorum. bunların konusu Türk halkının seveceği tarzı kapsıyor. okuyan herkesin beğenisini kazanan senaryolarımı insanların da görmesi için yardım eder misiniz?

Yorumu oyla      0      0  
Ahmet Ünal ÇAM 22 Ekim 2016 Cumartesi 16:02

Öykülerimi web'de paylaştım çok beğenildi, paylaşıldı(+TİMAŞ vs İntihal etti :-( ) Tümör ameliyatı maddi sorunlarım arttı. Para kazanmak için ÖYKÜ ve/veya SENARYO satmak istiyorum. "Ahmet Ünal ÇAM Öykü" diyeWeb'de ararsanız, "YAZDIKLARIM REFERANSIMDIR/ MARKAMDIR " . Yapımcılara ulaştırmak için eposta adresi vb destek rica ediyorum ahmetunalcam@gmail.com

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Esprili hediye mağazalarına talep patlaması
Sihirli asalar, yüzüklü kupalar, parmak bateriler, cup lensler, su geçirmez ...
Anlamadan, dinlemeden...
Yapılan araştırmalara göre konuşma veya toplantı sırasında tarafların ...
Acun'un kızı patroniçe oluyor
Ünlü yapımcının, 21 yaşındaki kızı İlknur Banu Ilıcalı, iş hayatına girmeye hazırlanıyor...
 
Sanal ‘süperstar’ oluyor
Ünlü şarkıcı Ajda Pekkan, “süperstar” unvanını sanal alemde tescil ettirmek için harekete geçti.
Çok kazançlı bir iş
Ytırımı kolay, karı yüksek. Franchise bedeli 7 bin 500 TL’den başlıyor. İşte bayilik şartları..
Tatlıses'ten dev zincir
1 ayda 170 bayilik veren ünlü sanatçı İbrahim Tatlıses, çiğ köfte şubeler zincirini genişletiyor...
 
Tatlıcı ailesi ‘Datlı Datlı’ özüne dönüyor
Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırımcılarından Diyarbakırlı Tatlıcı ...
MIT’den ücretsiz danışmanlık alan Türk
MIT Sloan’ın Türkiye’deki gelecek vaat eden iki şirketi danışmanlık vermek üzere seçtiğini öğrendik
Cızbız’da güç birliği yaptılar
Bugün 25 restoranı bulunan Cızbız Köfte, yeni hedeflere yeni ortaklarla koşacak.
 
Başbakan Yıldırım: Afrin operasyonu ekonomiyi etkilemez, AVM'ler normal akışında
EKONOMİ
Başbakan Yıldırım: Afrin operasyonu ekonomiyi etkilemez, AVM'ler normal akışında
Beşiktaş geri döndü... Talisca golleriyle 3 puanı kaptı
SPOR
Beşiktaş geri döndü... Talisca golleriyle 3 puanı kaptı
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'ndan Zeytin Dalı Harekatı'na destek
EKONOMİ
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'ndan Zeytin Dalı Harekatı'na destek
Merhum Mustafa Koç'un ilk kez yayımlanan çok özel anları
PATRONLAR
Merhum Mustafa Koç'un ilk kez yayımlanan çok özel anları
Başbakan Yıldırım, 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatını havadan ve karadan inceledi
EKONOMİ
Başbakan Yıldırım, 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatını havadan ve karadan inceledi
Eskişehir’de 11 kişinin hayatını kaybettiği kazanın şoförü tutuklandı!
GÜNDEM
Eskişehir’de 11 kişinin hayatını kaybettiği kazanın şoförü tutuklandı!
Kahreden haber! Bitlis'te operasyondaki askerlerin üzerine çığ düştü: 5 şehit, 12 yaralı
GÜNDEM
Kahreden haber! Bitlis'te operasyondaki askerlerin üzerine çığ düştü: 5 şehit, 12 yaralı
TÜSİAD’dan 'Zeytin Dalı Harekatı' açıklaması
EKONOMİ
TÜSİAD’dan 'Zeytin Dalı Harekatı' açıklaması
Meral Akşener'e belden aşağı küfürler savuran trole devlet övünç madalyası verildi
GÜNDEM
Meral Akşener'e belden aşağı küfürler savuran trole devlet övünç madalyası verildi
İsmailağa ve Ensar artık protokolde
GÜNDEM
İsmailağa ve Ensar artık protokolde
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim ReklamReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri