EBRD'den Ferit Şahenk'in o şirketine yatırım..
EBRD'den Ferit Şahenk'in o şirketine yatırım..
Kipa'nın piyasa değeri sahibi Migros'u geçti
Kipa'nın piyasa değeri sahibi Migros'u geçti
Beymen'e halka arz öncesi flaş onay
Beymen'e halka arz öncesi flaş onay
CarrefourSa CEO'su Ergin'in açıklamadığı flaş haber...
CarrefourSa CEO'su Ergin'in açıklamadığı flaş haber...
HABERLER>KÜLTÜR-SANAT
30 Ağustos 2009 Pazar - 12:12

44 çocuğu olan Osmanlı padişahı

O nun için “Zoraki padişah” deniliyor. Kadınlara ve içkiye düşkünlüğüyle biliniyor

44 çocuğu olan Osmanlı padişahı

“İmparatorluk Çökerken” alt başlığını taşıyan roman, son dört Osmanlı padişahının da babası olan Abdülmecit'in kadınlara, içkiye olan zaafını da ele alıyor; devlet adamı olarak yetersiz kaldığı durumları da... Hatta onun için “Zoraki padişah” diyor, “Çünkü padişah olmasa belki iyi bir ressam ya da şair olabilirdi.”

Neden Abdülmecit'in hayatını romanlaştırdınız? Çünkü Abdülmecit Fatih, Kanuni ya da Abdülhamit gibi ünlü bir padişah değil...

Dediğiniz doğru... Türk okurunun bildiği padişahlar Fatih, Kanuni, Yavuz Selim, Abdülhamit'tir. Vahdettin'e hor gözle bakılır. Ama Abdülmecit bilinmez, gölgede kalır. Ama tam da bu yüzden bakir bir alan olarak gördüm hikâyesini. Bir de büyük dedem Şerif Paşa, Abdülmecit'in yaveriydi. Aynı yaştalardı ve beraber dolaşırlardı. Bu yüzden çocukluğumda, evde hep Şerif Paşa'nın hikâyelerini dinledim. Birkaç sene evvel Cevdet Paşa'nın kitaplarına bakarken fark ettim ki bu dinlediklerim doğru. Yani bunlar önemli belgelerdi. Bunun üzerine bol bol okumaya, araştırma yapmaya başladım ve okudukça Abdülmecit'in yaşamı bana ilginç görünmeye başladı. Tabii onun padişahlık yaptığı dönem de çok ilginç bir dönem. Tanzimat ilan ediliyor, sonra devlet gırtlağa kadar borç içinde, hazinenin büyük bölümü harem masraflarına, saraya ayrılıyor, devlet borç almaya başlıyor... Böylece Osmanlı Devleti'nin mali ve ekonomik bağımsızlığı yok oluyor. Bence yarı-sömürge devrine geçişin başlangıcıdır Abdülmecit dönemi.

Bugünlerde sarayda içki içilir mi içilmez mi diye çok tartışılıyor. Sizce Abdülmecit'in bu tartışmalardaki tavrı ne oldu?

Ne diyecek... Padişahın içki merakını bilmeyen yok ki! Öyle ki içki içtikten sonra yıkılıyor, yani o hâle geliyor, o kadar çok içiyor.

Şampanya ve şarap seviyor...

Evet, köpüklü şerbet falan diyorlar. Yani şarap içtiklerini itiraf etmiyorlar birbirlerine. Çünkü gerici çevrelerden çekiniyorlar. Düşün, nasıl güçlülerse padişah bile çekiniyor. Halife yani...

Yani mahalle baskısı padişah bile tanımıyor...

Evet. Adam padişah, içki içtiğini söylememiyor. Mahalle baskısı, saray baskısı, ulemanın baskısı...

Abdülmecit kadınlara karşı da çok hassas...

Bence o çok iyi niyetli biri. Kadınlara karşı çok zayıf... Yedi kadınefendisi var, 6-7 ikbali, gözdeler, cariyeler var. Ama âşık olan biri, seviyor bu kadınları hatta onların esiri oluyor.

Mesela?

Mesela Serfiraz diye bir kadın var. O öyle bir şımarıyor ki saraya gelen genç Ermeni delikanlıyla takılıyor. Ona Küçük Fesli adını takıyorlar. Serfiraz ondan çok hoşlanıyor. Onunla bir gün Beyoğlu'nda buluşuyor. Onu Göksu'ya davet ediyor, orada ilişki kuruyor. Yani padişaha taktırıyor. Kendinden şüphelenilmesin diye saraydan ayrılıp Yıldız Köşkü'nde yaşamaya başlıyor. Ermeni delikanlıyı oraya kapatıyor. Bir gün Abdülmecit, büyük dedemle beraber ellerinde fenerle arka yollardan saraydan çıkıp Yıldız'a geliyorlar. Kapıyı vuruyorlar, ama kapıyı açmıyor Serfiraz. Padişaha içeriden “Beni takip mi ettiriyorsun. Demek ki bana hiç güvenin yok. O yüzden buraya da giremezsin” diye bağırıyor. Israr... Kıyamet... Ama içeri giremiyor. Padişah bunun üzerine büyük dedeme “Aman, kimseye söyleme kovulduğumuzu” diyor ve kös kös geri dönüyorlar. Bunları hep ailemden dinledim.

Bu Serfiraz'ın kudretinden mi yoksa Abdülmecit'in karakterinden mi kaynaklanıyor?

Abdülmecit'ten. İyi bir adam o. Kendisine suikast hazırlayanları bile affediyor. “Beni öldürmediler ki neden idamını isteyeyim bunların” diyor. Böyle bir adamcağız yani...

Çocuklarını tanımıyordu bile...

Peki nasıl bir baba? Çünkü Abdülmecit, hiçbir Osmanlı padişahının sahip olmadığı bir özelliğe sahip; son dört padişahın babası...

Evet. Büyük bir haremi var Abdülmecit'in. Zaten o dönem haremin harcamaları çok yüksek. Sürekli büyüyen bir haremi var. Mesela annesi Bezm-i Alem Sultan “Oğlum, aslanım; sana iki cariye hazırladım. Hangisine karar verirsen...” diye cariye hediye ediyor. Aynı şekilde Esma Sultan da “Sana kız yetiştirdim” diyor. Tam 44 çocuğu oluyor. Son dört padişah yani Abdülhamit, Murat, Reşat, Vahdettin onun oğulları. Nasıl bir baba? Çocuklarını tanımıyor bile... Mesela Abdülhamit yıllar sonra “Babamla hiç ilişkimiz olmadı. Benimle hiç meşgul olmadı. Baba olarak bir şey görmedik” diyor.

Keşke hükümdar değil, şair ya da ressam olsaydı

Bu çizdiğiniz portreye göre Abdülmecit bildiğimiz, klasik padişahlardan değil... Bunu nasıl yorumluyorsunuz?

Bence bu bir dram. Devlet reformları falan yapıyor ama Abdülmecit bir devlet adamı değil. O zoraki bir padişah. Padişah olmasaydı belki iyi bir şair, iyi bir ressam olurdu. Hangi padişah kendine suikast düzenleyeni, kendine taktıran karısını affeder? Devlet adamlığı da yapıyor, ama o zaman da duygusal davranıyor. Mesela gezilere çıkıyor, “Halkımı tanıyacağım” diyor. Herkes kerli ferli bir padişah beklerken bir anda karşılarına çiçek bozuğu yüzlü bir adamcağız çıkıyor. “Aaa bu muydu padişah” diyorlar, ama çok da seviyorlar. Çünkü Abdülmecit gittiği yerden ayrılmak bilmeyen biri. Bir gece diye gidiyor, üç gece kalıyor.

Evlat olarak nasıl biri? Ya da bugün İstanbul'un pek çok yerinde eserleri olan Bezm-i Alem Valide Sultan'la yani annesiyle ilişkisi nasıl?

Mektupları var, onları okudum, çok tatlı mektuplar bunlar... Bezm-i Alem Sultan adeta oğluna âşık! “Aslanım” diyor sürekli. Bursa'ya Yalova'ya gidiyor; her gün mektup yazıyor. Orada “Poğaça bulamazsın” diyor, poğaça gönderiyor. “Kayısı bulmazsın” diyor, kayısı... “Gece sokağa çıkma”, “Denize açılma, üşütürsün” diyor.

Kadınlara ilk kez özgürlük veren padişah; Abdülmecit

Tanzimat Abdülmecit döneminde ilan ediliyor... Batılılaşmaya ağırlık veriyor. Peki bunları sizce ne yaptığının çok farkında olarak mı gerçekleştiriyor?
Abdülmecit, Batı hayranı. Ama bu duygusal bir hayranlık... Fransızca dergileri falan takip ediyor ama o kadar. Mesela aydınlanma devrini bilmiyor. Yani Batılılaşmanın kökünün Paris'e değil, Yunan medeniyetine dayandığını... Avrupa'daki gelişmeleri, sanayi devrimini anlayamıyor. Çünkü bunu kavrayacak kapasitede değil. Bu iş gazete kültürüyle olmuyor. Hele sarayda binbir işin arasında, kadınlar ve kızlar arasında bu iş kavranmaz. Tanzimat'ın devlete neler sağlayacağını da ona Reşit Paşa anlatıyor. Zaten Fransa, İngiltere “Osmanlı İmparatorluğu'nun kurtulması için köklü bir reform lazım” diyor. Onlar Osmanlı'nın çökmesini istemiyor çünkü o zaman Ruslar aşağı inecek ve Hindistan yolları kapanacak. Ama yine de Batılışma yolunda çok önemli adımların atıldığını da unutmayalım.

Bu Batılılaşma ya da onun Batı hayranlığı da galiba o dönem en çok kadınların işine yaramış...

Kesinlikle. Bu konuda çok ilerici bir hamle yapmış. Kadınlara yaklaşımı çok uygar. Hiç tutucu bir tarafı yok. Mesela kadınlar ilk kez onun döneminde saraydan çıkıyor, dolaşmaya başlıyorlar; mesire yerlerine, Kapalıçarşı'ya gidiyorlar. Bu kadınlar için büyük bir özgürlük. Tabii bunlar tepki de görüyor, özellikle gerici çevrelerden. Mesela Cevdet Paşa bile hoşlanmıyor onun Batı'ya dönük olmasından. Hele kadınlara özgürlük tanımasından... İçtenlikle “Karılar tek başlarına sokağa çıkıyor. Sokaklarda, çarşı pazarda dolaşıyorlar” diyere yazıyor. Ama yine de Abdülmecit öldüğünde de ağlıyor.

Dediniz ki, “Abdülmecit bizim kuşaktan olsa, arkadaş olurduk.” Peki arkadaşınıza ne tavsiye ederdiniz?

Aydınlanmayı öğrenmesini... Çünkü bunları bilseydi çok daha farklı davranırdı. Gerçi kendisine akıl veren birkaç kişi varmış çevresinde. Tabii hükümdar da bu kadarını yapabilirmiş. Çünkü hükümdar demokrasi kuramıyor, aydın bir monarşi kuruyor. Çünkü o bir hükümdar, demokrasiyi halk kurar. Ama Abdülmecit de hiç olmazsa aydın bir hükümdarmış, sağlam insanları iş başına getirmiş.

Buket Aşçı/Vatan

PATRONLAR TV - Meliha Okur'u şaşırtan robot
Player yükleniyor...
AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Sinemada tehlike çanları çalıyor!
Kültür Bakanlığı desteği ile 70 filmin vizyona girecek olması yapımcıları tedirgin etti.
Irak'ta çalıntı Picasso tablosu
Irak polisi, bir eve düzenlediği baskında çalıntı bir Picasso tablosunu ele geçirdi..
Yücel abimizi ebediyete uğurladık
Yapımcı ve senarist Yücel Çakmaklı, Fatih Camii'nden ebediyete uğurlandı. ...
 
Avrupalı halkların ataları Çatalhöyüklü çıktı
İngiliz bilim adamı Prof. Dr. Ian Hodder, yaklaşık 100 kişilik ekiple ...
İstanbul'a "Masumiyet Müzesi" kuruluyor
Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk'un aynı isimli romanında anlatılan, "Masumiyet ...
Hayvan yerine konan insanlar
Bağırıp çağırılıyorlar, küfür de yiyorlar, dövüyorlar da. Kim bunlar? Niçin bu işi yapıyorlar?
 
Aykut Oray perdeyi son kez kapattı
Muğla Köyceğiz'de geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden tiyatro ...
Mona Lisa'ya fincanlı saldırı
Paris'te kızgın bir Rus kadın, Vinci'nin ünlü tablosu Mona Lisa'ya saldırdı
'Katil' ölü bulundu
'Bizimkiler' dizisinin "Katil'i, tiyatro ve sinema oyuncusu Aykut Oray, hayatını kaybetti
 
Atlı Köşk 400 milyon, payına düşen 11 milyon TL
PATRONLAR
Atlı Köşk 400 milyon, payına düşen 11 milyon TL
Eski bilgisayarlarını değiştirmek isteyen şirketlere HP’den süper teklif!
EKONOMİ
Eski bilgisayarlarını değiştirmek isteyen şirketlere HP’den süper teklif!
Yurttan kaçan kızları bu çiftliğe kapatıp cinsel taciz etmişler
GÜNDEM
Yurttan kaçan kızları bu çiftliğe kapatıp cinsel taciz etmişler
İşten çıkarılan hamile kadına tazminat
EKONOMİ
İşten çıkarılan hamile kadına tazminat
Tarıma Amerikalı Cargill tokadı
EKONOMİ
Tarıma Amerikalı Cargill tokadı
Adını Cumhurbaşkanı Erdoğan koydu: Atatürk gitti, yerine...
SPOR
Adını Cumhurbaşkanı Erdoğan koydu: Atatürk gitti, yerine...
300 koyun projesi fos çıktı
EKONOMİ
300 koyun projesi fos çıktı
Üstsüz güneşlenirken yakalanan Eda Taşpınar görüntüsüyle şaşırttı
AKTÜEL
Üstsüz güneşlenirken yakalanan Eda Taşpınar görüntüsüyle şaşırttı
18 yaşındaki oyuncu Trabzonspor'u ipten aldı
SPOR
18 yaşındaki oyuncu Trabzonspor'u ipten aldı
Zarrab'ın serbest bırakılması için mi şeker fabrikaları satılıyor?
GÜNDEM
Zarrab'ın serbest bırakılması için mi şeker fabrikaları satılıyor?
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim ReklamReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri