Hayat Sahil'de Güzel
İş adamlarına ’FETÖ’ şantajı yapan TV kanalı sahibi tutuklandı
İş adamlarına ’FETÖ’ şantajı yapan TV kanalı sahibi tutuklandı
Ünlü iş kadını Leyla Alaton'dan 'FETÖ' şikayeti
Ünlü iş kadını Leyla Alaton'dan 'FETÖ' şikayeti
Evyap Grubu'nun limanı Evyapport kime satıldı?
Evyap Grubu'nun limanı Evyapport kime satıldı?
HABERLER>PATRONLAR
9 Mayıs 2017 Salı - 07:41

24.5 yıl hapsi isteniyordu: Aydın Doğan'ın savunması şaşırttı

İşadamı Aydın Doğan, Petrol Ofisi'nde (POAŞ) örgütlü bir şekilde akaryakıt kaçakçılığı yaptığı suçlamasıyla 24.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada ilk kez savunma verdi

24.5 yıl hapsi isteniyordu: Aydın Doğan ın savunması şaşırttı

Önceki duruşmaya gelmediği için hakkında zorla getirilme kararı verilen Aydın Doğan, dün İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada hazır bulundu.

Suçüstü yakalandığı halde kaçakçılık ve vergi kaybı suçlamalarını kabul etmeyen Doğan, "Bu davanın neden açıldığını anlamış değilim. Suçlamaları kabul etmiyorum. Savcının yönelttiği suçlamalardan biri, Petrol Ofisi'nin özelleştirilmesinde, ihale aşamasında, Hayyam Garipoğlu tarafından asılsız yapılan suçlamalardır. Biz bu ihaleyi bütün prosedürlere uygun, yasalar çerçevesinde kazanmıştık" dedi.

 Doğan'ın ortağı olduğu POAŞ, Ukrayna ve Rusya'dan yola çıkan akaryakıt dolu gemileri vergi muafiyetinden yararlandırmak için sahte evrakla İngiltere'den geliyormuş gibi göstermişti. Devletin 64 sevkıyat işleminden 6.3 milyon dolarlık vergi kaybına uğradığı ortaya çıkmıştı. (Sabah)

AYDIN DOĞAN KENDİNİ BÖYLE SAVUNDU

İş Bankası, Doğan Holding ve OMV’nin yanı sıra zamanın Petrol Ofisi yöneticilerinin 2001-2007 yılları arasında 56 kargo işleminde eksik beyanda bulunulduğu iddialarına ilişkin davada hakim karşısına çıkan Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, ihaleyi yasalar çerçevesinde kazandıklarını belirterek, “Suç işlendiği iddiasının yasal ve mantıklı bir dayanağı yoktur. Bu dava haksız bir davadır. Belirttiğim üzere ben bu şirketin yönetim kurulunda yer almadım. Petrol Ofisi 10 yıl bizim holdingin bünyesinde bulundu. Ancak fiili olarak şirketin hiçbir işlemine katılmadım. Toplasanız 10 defa şirket binasına gitmiş değilim” dedi.

İstanbul 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya dün Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan’ın da arasında bulunduğu 4 sanık katıldı.

İHALEYİ YASALAR ÇERÇEVESİNDE KAZANDIK

Savunmasını yapan Aydın Doğan suçlamayı kabul etmeyerek şunları söyledi: “Soruşturma evresinde Cumhuriyet savcısının bana yöneltmiş olduğu suçlamalardan birisi Petrol Ofisi’nin özelleştirilmesinde ihale aşamasında Hayyam Garipoğlu tarafından asılsız yapılan suçlamalardır. Bu ihaleyi bütün prosedürlere uygun yasalar çerçevesinde kazanmıştık.

İTHAL AKARYAKITTAN VERGİ ALINMAZ

Yine yöneltilen akaryakıt kaçakçılığından vergi kaybına ilişkin suçlamaları da kabul etmiyorum. Yurtdışından hangi ülkeden ithal edilirse edilsin ithal edilen akaryakıttan vergi alınmaz. İthal edilen akaryakıtın KDV’si ise bilahare devletin bildirmiş olduğu fiyat üzerinden pompada fiyatlara yansıtılır ve bu da ödenir.”

Aydın Doğan, mahkeme başkanının sorusu üzerine, “Holding bünyesinde bulunan tüm şirketlere ilişkin bilgiler 3’er aylık dönemler halinde holding muhasebesi tarafından gönderilir. Ben de bunları incelerim. Şirketin kâr ve zarar durumlarına ve diğer hususlara bakarım” diye yanıt verdi.

YÖNETİM KURULUNDA YER ALMADIM

Aydın Doğan, ayrıca mahkemeye sunduğu 2 sayfalık yazılı savunmasında ise şunlara yer verdi:

“Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından Petrol Ofisi’nin yüzde 51 oranındaki kamu payının açık ihale ile satılacağının duyurulması üzerine Temmuz 2000’de İş Bankası AŞ ile Doğan Şirketler Grubu Holding AŞ yüzde 50-50 eşit oranda İş-Doğan Petrol Yatırımları AŞ kurulmuştur. Bu şirkette benim hiçbir kişisel hissem olmadığı gibi bu şirketin ve Petrol Ofisi AŞ’nin yönetim kurulunda hiçbir zaman yer almadım. Şirket hisse oranına uygun olarak İş Bankası AŞ ve Doğan Şirketler Grubu Holding AŞ temsilcileri tarafından yüzde 50-50 eşit olarak temsil ve idare edilmiştir.

2010’DA ORTAKLIKTAN AYRILMIŞTIR

2 Eylül 2005’te İş Bankası AŞ mülkiyetinde bulunan payını Doğan Holding’e devrederek ortaklıktan ayrılmış, akabinde Doğan Holding AŞ, POAŞ’ta sahip olduğu yüzde 34 payını Avusturya merkezli OMV Aktiengesellchaft’a satmıştır. OMV ile yapılan sözleşmeye göre Petrol Ofisi AŞ yine yüzde 50-50 ortak şekilde temsil ve idare edilecektir. Dolaysıyla POAŞ her zaman diğer ortaklar ile ortak yönetim ile yönetilmiş bir şirkettir. 22 Ekim 2010’da Doğan Şirketler Grubu Holding AŞ, POAŞ’ta sahip olduğu yüzde 54.17 payının tamamını OMV Aktiengesellchaft’a satarak ortaklıktan ayrılmıştır.

HUKUKİ DAYANAĞI YOKTUR

Bu kapsamda T.C. Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı Teftiş Kurulu tarafından 5 Haziran 2009’da başlatılan soruşturma sonucunda hazırlanan 3 Kasım 2010 tarihli rapora dayanılarak anonim şirket yetkililerinin ‘Suç işlemek amacı ile örgüt kurmak’, ‘Kurulan örgüte üye olmak’, ‘Resmi belgede sahtecilik’, ‘Akaryakıt kaçakçılığı’ suçlanmaları akıl ve izan dışıdır. Hiçbir somut ve hukuki dayanağı yoktur.

İTHALAT İŞLEMİ BİLGİM KAPSAMINDA DEĞİLDİR

Ben sadece Doğan Şirketler Grubu Holding AŞ bünyesinde bulunan diğer şirketler gibi Petrol Ofisi’nin de kâr-zarar denklemi konusunda şirket yetkilisinden bilgi alırım. İthalat işlemleri ile ilgili bir konuda bilgi sahibi olmam fiilen mümkün olmadığı gibi mesleğim ve bilgim kapsamında değildir.

EKSİK BİLDİRİM SÖZ KONUSU DEĞİLDİR

Bana verilen bilgilere göre, gümrük raporunda Petrol Ofisi AŞ’nin POINT şirketinden yaptığı toplam 6 milyar dolarlık ithalat içinde binde biri tutarında, 6 milyon dolar eksik kıymet bildiriminede bulunulduğu iddia ediliyor. Oysa böyle bir eksik kıymet bildirimi kesinlikle söz konusu değildir. Zaten akaryakıt ithalinde Gümrük Vergisi yoktur. Sadece KDV ödenir. Gümrükte ödenen KDV ise daha sonra nihai tüketicilere yapılan satışlardan elde edilen KDV’den mahsup edilerek bakiye KDV vergi dairesine ödenir. Dolayısı ile mahsup edilecek KDV’nin eksik ödenmesi için suç işlendiği iddiasının yasal ve mantıklı bir dayanağı yoktur. Bu dava haksız bir davadır. Belirttiğim üzere ben bu şirketin yönetim kurulunda yer almadım.”

‘SANIK SIFATI İLE ÇIKMAMASI LAZIMDI’

AYDIN Doğan’ın avukatlarından Köksal Bayraktar, “Ceza hukukunda şahsilik prensibi vardır. Yönetim kurulunda bulunmayan, yönetime iştirak etmeyen bir kişiyi sorumlu tutmak mümkün değildir. Biz bunu savcılıkta da defalarca söyledik. Aydın Doğan’ın sanık sıfatı ile huzurunuza çıkmaması lazımdı. Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan dosyaya bir yazı gelmiş. Savcı Adem Meral Gelir İdaresi Başkanlığı’na sormuş. Gelir İdaresi Başkanlığı, ‘hiçbir zaman eleştiri konusu olabilecek bir şeyin oluşmadığını’ açıkça söylemiştir. Gelir İdaresi Başkanlığı’na sorulmuş, onun cevabı beklemeden iddianamenin tanzim edilmesi hukuka aykırıdır” diye konuştu.

DOĞAN GRUBU’NA KUMPAS

Aydın Doğan’ın avukatlarından Şehnaz Yüzer, davaya ilişkin rapor hazırlayan bazı müfettişlerin, Kocaeli’nde soruşturmayı başlatan savcı ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü’nün FETÖ’den açığa alındığını belirterek, “Bu dava Doğan Grubu’na kurulan bir kumpastır. Bu durumun araştırılmasını talep ediyoruz” dedi.

DURUŞMALARDAN VARESTE TUTULDU

İFADESİ alınan Aydın Doğan’ın duruşmadan vareste tutulmasına (Artık katılmasına gerek olmadığına) karar veren mahkeme heyeti, işi nedeniyle Almanya’da yaşayan İmre Barmanbek ile Avusturya’da bulunan David Charles Davies, Gerhard Dr. Roiss, Klaus Jurgen Schneider, Manferd Mag. Dr. Madl ve Manferd Mag Leitner’in adli yardımlaşma yoluyla ifadelerinin alınmasına karar verdi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na yazılan yazının cevabının gelmesi için hâkim duruşmayı erteledi. Duruşma sonrası kendisini görüntüleyen basın mensupları ile kısa bir süre sohbet eden Aydın Doğan ardından adliyeden ayrıldı. (Hürriyet)

Etiketler:
AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
İstanbul doydu: Zorlu o bölgede gayrimenkul yatırımı yapacak!
Gayrimenkul yatırımlarını sürdürmeyi planlayan Zorlu Holding, yeni bölgelere açılıyor
Tuncay Özilhan'dan “Yaşama Tutunanlar”a destek
Anadolu Sağlık Merkezi’nin, 2015 yılında kemik iliği nakli tedavisi bekleyen ...
135 yıllık Büyük Kulüp'ün yeni başkanı sürpriz isim oldu
İngiliz Elçisi Sir Alfered Sandison tarafından 1882 yılında kurulan Büyük ...
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan o işadamını hastanede ziyaret etti!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İstanbul Meridyen Open'17 Uluslararası Münazara ...
Unilever Global CEO’su Paul Polman: Artık işsizliğe odaklanın
Unilever Global CEO’su Paul Polman, 'Türkiye yakın geçmişinde yeterince ...
Hükümetle yakın temas: Doğu Holding masalı yeniden canlanıyor mu?
Eski İstanbul Ticaret Odası Başkanı Mehmet Yıldırım aralarında Sabancı ...
 
Babalar yönetimi çocuklara devretti
Türkiye Müteahhitler Birliği yönetim kuruluna ikinci kuşak damga vurdu. 
Ünlü iş kadını: Sanayi ürünü çöplüğüne döndük
Hülya Gedik erkek egemen bir sektörde varlık gösteren sanayici bir iş kadını.
Eczacıbaşı Holding'den flaş satış kararı
Eczacıbaşı, Schwarzkopf'daki paylarını diğer ortak Henkel'e devrediyor.
 
Ve kemer sıkma dönemi resmen başladı
SPOR
Ve kemer sıkma dönemi resmen başladı
AVM'lerde kiralar mağaza cirolarının yüzde 20'sine dayandı
EKONOMİ
AVM'lerde kiralar mağaza cirolarının yüzde 20'sine dayandı
Milli gelir ilk defa 3 trilyon lirayı aşacak
EKONOMİ
Milli gelir ilk defa 3 trilyon lirayı aşacak
Türkiye'nin ilk sürücüsüz metrosu açılıyor
EKONOMİ
Türkiye'nin ilk sürücüsüz metrosu açılıyor
Erdoğan açıklamıştı: Yeni istihdam teşviklerinin detayları belli oldu
EKONOMİ
Erdoğan açıklamıştı: Yeni istihdam teşviklerinin detayları belli oldu
Milyonlar bu haberi bekliyordu! İşte işçinin asgari ücret talebi
EKONOMİ
Milyonlar bu haberi bekliyordu! İşte işçinin asgari ücret talebi
Ali Serim: Bitcoin giderek daha büyüyecek ama temkinli olun
FİNANS
Ali Serim: Bitcoin giderek daha büyüyecek ama temkinli olun
Türkiye Kupası'nda 4 büyüklerin rakipleri belli oldu
SPOR
Türkiye Kupası'nda 4 büyüklerin rakipleri belli oldu
Garanti Bankası, 294 milyon liralık takipteki alacağını kaça sattı?
FİNANS
Garanti Bankası, 294 milyon liralık takipteki alacağını kaça sattı?
Yangında 3 çocuk feci şekilde can verdi
GÜNDEM
Yangında 3 çocuk feci şekilde can verdi
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim ReklamReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva