Hayat Sahil'de Güzel
Garanti Bankası, 294 milyon liralık takipteki alacağını kaça sattı?
Garanti Bankası, 294 milyon liralık takipteki alacağını kaça sattı?
İstanbul'da bomba Bitcoin ticareti
İstanbul'da bomba Bitcoin ticareti
Geçmişi skandallarla doluydu! Ak Partili Esenyurt Belediye Başkanı istifa etti
Geçmişi skandallarla doluydu! Ak Partili Esenyurt Belediye Başkanı istifa etti
HABERLER>PATRONLAR
5 Ocak 2017 Perşembe - 08:23

'En Büyük 500' şirketin yarısı listeden düşebilir'

Index Grup CEO’su Erol Bilecik, en büyük 500’ün belki de yarısının dijital dönüşümü gerçekleştiremeyip listeden düşeceğini öngördü.

 En Büyük 500  şirketin yarısı listeden düşebilir

Dijital dönüşüm 2017’nin en önemli gündem maddelerinden biri olacak. İç ve dış politika gündemi o kadar meşgul ediyor ki bu konu odakta gerilere kayıyor belki ama Index CEO’su Erol Bilecik dijital dönüşümün önemini şu saptama ile ortaya koyuyor: “Önümüzdeki yıllarda dijital dönüşümü gerçekleştiremeyen şirketler sahneden silinecek. Üretimde verimliliği artırmak için 4.0 olmazsa olmaz. En büyük 500 şirketin belki yarısı bu dönüşümü gerçekleştiremeyip değişecek. Bundan bir 10 yıl önce listede var olup şimdi olmayanlar gibi...”

Erol Bilecik yeni yılın ilk yarısından değil ama ikinci yarısından ümitli. Satınalma peşinde olduklarını açıklayan Bilecik, fırsatları yakından izlediklerini, yeni yılda yatırımda hız kesmeyeceklerinin sinyalini verdi.

Patronlar Kulübü'ne kim başkan oluyor?

Türk işinsanı bugünleri kriz tecrübesi ile aşacak

? Türkiye zor bir dönem geçiriyor. Çalışanların işe odaklanmasını bu zor ortamda nasıl sağlıyorsunuz?

Biz 27 yıllık bir şirketiz. Bu dönemde birçok işinsanı gibi çok ekonomik kriz yönettik. Bu dalgalanmaları yönetme konusunda çok tecrübesi var Türk işinsanının. Ama tüm tecrübeler içinde 2016, en orijinal tecrübe sanıyorum. Avrupalı ortaklarımız sizin sorduğunuz sorunun aynısını soruyorlar. Hassas bir çizgide işlerimizi yönetiyoruz. 2016’da çok sayıda terör saldırılarısının gerçekleştiği, bir darbe girişimi olup bu saldırının başarıyla bertaraf edildiği bir yıl yaşadık. Bunların hepsi bir daha bir yılda tekrar etmez diye düşünüyorum. Temennimiz de bu kötü günlerin geride kalmış olması. Bir moral bozukluğu yarattı bütün bu yaşananlar. Bu süreçte çalışan arkadaşları motive ederken zaman zaman zorlandık ama işimizi devam ettirmemiz gerek, hepimizin içinde olması gereken bir mücadele bu.

? Belki başka bir ülkede yaşansa bunlar...

İnanın gelişmiş bir ülkede olsa çok daha fazla negatif sonuçlarını görürlerdi. Kriz tecrübelerimizle bizim bu süreci Türk işinsanları olarak çok daha kolay atlatmakta olduğumuzu söyleyebilirim.

? 2016’da siz Index olarak hedeflerinizi tutturdunuz mu?

Daha farklı büyüyebilirdik, olmadı. Ama koyduğumuz yüzde 12 ila 14’lük büyüme hedefini tutturuyoruz. Bu büyümede mobil ürünlerin ve katma değerli teknolojiler çok etkili oldu. Notebook gibi klasik ürünler bu büyümeden çok pay alamadı.

Bu yıl da iki haneli büyüme hedefi var

? Buradan baktığınızda 2017 yılının nasıl gelişeceğini öngörüyorsunuz?

Her yıl bir umutla başlar. Umutların biraz daha revize edildiği bir 2017 görünüyor gibi. Çok temel, çok makro problemler malesef ortada. Global dünyada bir iklim değişikliği var. İşte ABD seçimi, önümüzdeki dönemde Avrupa’d ayapılacak 7 ya da 8 seçim, bu seçimlerin etkileri... Burada belirsizlikler var. Bizim iç yapımıza baktığımızda terör en önemli sorun, bunun nasıl çözüleceğine dair yanıtı siyasilerden bekliyoruz ama işdünyası olarak bu noktada elimizden geleni yapmaya hazır olduğumuzu her zaman söylüyoruz. Haliyle komşu ülkelerle yaşadığımız sorunlar, onların iç sorunları ve zaman zaman resmin bir parçası olma durumunda kalışımız... Bütün bunlar nedeniyle 2017’yi güzel cümleler kuracağımız bir yıl olarak görmüyoruz. Yılın ilk yarısını hızlıca atlatıp ikinci yarı yıla daha umutla bakmayı istiyoruz.

? Siz de mi ilk 6 ayı kayıp olarak görüyorsunuz?

Görmemek gerek. Böyle bir hakkımız olmadığını düşünüyorum. Ama ikinci yarıdan daha ümitliyiz. Kendi bütçe planımızda ikinci yarıda vitesin biraz daha artacağı bir süreç öngörüyoruz. Biz de vitesi ikinci yarı artıracağız. Sektörümüzde zaten cironun yüzde 40’ı ilk yarı, yüzde 60’ı ikinci yarıda yapılır. Bu yıl ise bu oranın yüzde 30 ilk yarı, yüzde 70 ikinci yarı olacağını öngörüyoruz. İnşallah bu parlak bir 100 olur, sönük bir 100 olmaz. Biz sektör olarak en şanslı sektörlerden biriyiz hendislik yapmamak gerekir. Dolarla alıp dolarla satmak, dolarla alıp euroya geçmek... Bunlardan kaçınmalı, kaynağınız neyse onunla satacaksınız. Dövizle kredi aldıysanız TL’ye geçilmeli. Her dönem önemli ama bu dönem ekstra önemli.

? Riski burada nede görüyorsunuz?

Burada bütün mesele çarkların yavaşlamaması. 2017’de 3’ün altında bir büyüme risk faktörüdür. Türkiye’nin arka arkaya yüzde 4-5’lerde büyüyeceği birkaç yıbu anlamda.

Finansal mühendislik yapma zamanı değil

? Şu anda şirket yönetiminde yapılabilecek en doğru ve en yanlış hareket nedir sizce?

Her endüstri için farklı tabii ama biz iş ortaklarımıza şu dönemde mali disiplinlerini en üst seviyeye getirmelerini öneriyoruz. Şu anda herkesin bütçe yapıyor olması gerekiyor. Sadece büyük şirketler değil küçük yapıların hatta buna daha çok ihtiyacı var. Kredibilite son derece önemli. Finansal mülın pek çok sorunun ilacı olacağını düşünüyorum. Umarım böyle büyümeleri konuşur noktaya geliriz.

Dolarda ikinci yarı dalgalanma biter, aksi halde vazo kırılır

? Siz döviz riskini nasıl yönetiyorsunuz Index olarak?

Mobil ürünlerde kendi yapımız içinde bütün girişlerimiz TL’dir bizim. Apple Türkiye kendi ithalatını yapar, kur hedgingini kendi yapar, biz distribütörlere ürünü verirken TL faturasıyla verir. HP, Canon, Samsung, Lenova böyledir. TL ile alım bizim yıllar önce keşfettiğimiz bir hadisedir. 1.5, 2 milyar dolarlık bilançomuzun yüzde 67’si TL olduğu için bu, dövizdeki dalgalanmanın etkilerini minimum hissetmemizi sağlıyor. 8 bin bayimiz var, bu yapı bizim bilançonun üçte ikisi kadar bir konfor alanı sağlıyor bize.

? Peki 2017 için dolarda nasıl bir seyir öngörüyor ve bütçeliyorsunuz?

İlk yarı yine bir dalgalanma bekliyoruz açıkçası. Nisan sonuna kadar bu dalgalanmaların devam etme ihtimalini biz de fikren satın almış vaziyetteyiz. Ondan sonrası daha stabil bir düzen olur. Hiçbir şekilde bu volatilite sürekli devam edemez, o zaman kristal vazo kırılır ki böyle bir şey olamaz.

Globalleşme provasına başladı

2023 yılında teknoloji kulvarında Avrupa’nın ilk 5 büyük grubu içinde olmayı hedefleyen Index Grup, 2016’da yurtdışına açıldı. Oracle ile işbirliği yapan grup şirketlerinden Artım AŞ; Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Gürcistan, Ermenistan, Tacikistan ve Kırgızistan’da kamu kurumları, bankalar ve telekom şirketlerine teknolojik çözümler sunacak. Artım AŞ, ilerleyen dönemlerde özellikle cep telefonu kanalında da bu ülkelerde hizmet vermeyi planlıyor. Bilecik yurtdışına açılımın henüz embrio aşamasında olduğunu vurgulayarak ofislerin kurulduğunu, eleman alımının başladığını belirterek, “Bizim için iyi bir antreman. Henüz rakamlarımız içinde önemli bir noktaya gelmedi yurtdışı ama çok keyifli bir motivasyon oldu bizim için” ifadesini kullandı.

Bilişim Bakanlığı kurulmalı, yazılım ihracatı hedefimiz 50 milyar dolar olmalı

Türkiye’de teknoloji sektörü yeni kurulan şirketlerle önemli bir açılım yaşıyor. Peki sektör nasıl ilerliyor, ayaklar sağlam mı basıyor yoksa bir topallık söz konusu mu? Erol Bilecik sektörü yakından tanıyan bir isim. Şöyle analiz ediyor: “Sektör son 5 yılda kurulan yeni şirketlerle bir atılım içinde. Meyve vermeye başlayan bir iklim değişikliğini izliyoruz. Bundan çok mutluyum. Girişimci olma sevdası iş hayatına dönüşüyor diye görüyorum. Ancak çok temel bir eksiklik var. Yeni teknolojilerde hardware üretiminde bizim ülke olarak çok geç kaldığımız bir gerçek.

Ancak yazılım teknolojisinde önemli ülkelerden biri olma fırsatı var. İnanılmaz bir genç nesil var. Burada devletin daha aktif liderlik etmesi gerekiyor. Bir bilişim bakanlığı olabilir, başbakana, cumhurbaşkanına bağlı özel bir yapıyla olabilir. Burada Türkiye’nin “2023 yılında 50 milyar dolarlık yazılım ihracatı” gibi bir hedef koymaya ihtiyacı var. Neden Türkiye Google yaratamasın? Kriz gündeminin ötesinde bir liderlik ve bir hedef ortaya konulursa, bunu gerçekleştirebilecek altyapının var olduğunu ben görüyorum. Şimdi düğmeye basarsak 5 yıl sonra meyvelerini toplama imkanımız olabilir. Bizden de google’lar çıkabilir. Kod yazan bir genç nesille başlayan bir ortam üretebilmek gerek. Bu, meyvelerini çok uzun vadede değil orta vadede verecektir.”

Satın almalar oyun planımızın bir parçası

Nasıl bir büyüme hedefi koydunuz Index’e 2017 için?

Yine çift haneli büyüyebilir miyiz diye bakıyoruz. Yılın ikinci yarısındaki katkılarla bunu gerçekleştirebiliriz diye düşünüyoruz.

Yeni bir alan gözlüyor musunuz?

Biz teknoloji endüstrisinin girilmedik kulvarını bırakmadık diyebilirim. Bu alanda bütün kulvarları kapsamaya devam edeceğiz. Bu kulvarları kapsayan bir lojistik işimiz var. Hem kendimize hem dış dünyaya bu hizmeti vermeye devam edeceğiz.

Krizde satın alma fırsatları oluşur. Siz bu fırsatlara ne mesafede olacaksınız?

Biz şirketlerimizden Datagate şirketini, Neteks'i 2001 krizinden sonra bünyemize kattık. Artım AŞ’yi de 2011’de satın aldık. Grubun DNA’larında satın alma ile büyüme var. Hedef ve amaçlarımıza uygun yapılar olduğunda, bu tip dalgalanmalar yaşandığında onları bünyemize katmak bizim oyun planımızın bir parçası. Her zaman açığız. Ağırlıkla yurtiçinde bakacağız.

TÜSİAD'ın yeni başkanı mı?

Erol Bilecik Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği 'nin (TÜSİAD) yeni başkanı olma yolunda. Bilecik'in, 12 Ocak günü yapılacak Genel Kurul'da son iki yıldır başkanlığı başarıyla yürüten Cansen Başaran Symes'tan koltuğu devralması bekleniyor.

Özlem Ermiş Beyhan/Dünya

Etiketler:
AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Angelina Jolie’nin mücevheri Muhtar Kent’in kızından
Coca-Cola'nın CEO'luk koltuğunu bırakacağı açıklanan Muhtar Kent'in kızı Selin Kent, mücevherci oldu
Ferit Şahenk kime kız isteyip, nikah şahidi oldu?
Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın kıydığı nikahta gelinin ...
Patronlar Kulübü'ne kim başkan oluyor?
Türkiye’nin en önemli iş dünyası örgütlerinden TÜSİAD uzun süren başkan arayışına nokta koydu.
 
Özyeğin’e fahri görev: Hangi ülkenin elçisi oldu?
Türk iş dünyasında fahri konsolosluk son yıllarda en fazla rağbet gören unvan..
Avusturyalılar yüzünden kardeşlerin ‘Aras’ı bozuldu: Ölüm tehditi aldı..
Austrian Post ile Aras Ailesi arasındaki süreç, hukuki anlamda İsviçre’de ...
Alarko CEO’su Yavrucu: 2017'de para bolluğu sürecek
Alarko CEO’su Ayhan Yavrucu, “Mücadele gücü Türkiye’nin işinsanının DNA’sında ...
 
Akfen TR AAA almayı başaran ilk şirket oldu
Akfen Holding TURKrating’in ilk kez reel sektörde bir firmaya verdiği ...
Zorlu: Konsolidasyon yılı olacak, hazır olana çok fırsat çıkar
Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül’e “2017 nasıl bir yıl olacak, sizce zor ...
İş dünyasına göre en büyük risk OHAL’in sürmesi
Yılın en büyük risklerini OHAL’in devam etmesi, başkanlık sistemi tartışmaları, ...
 
Rekor büyümeye rağmen kayıt dışı 10 milyon
EKONOMİ
Rekor büyümeye rağmen kayıt dışı 10 milyon
Yavuz Yılmaz'ın cenazesi, Adli Tıp Kurumu'na götürüldü
GÜNDEM
Yavuz Yılmaz'ın cenazesi, Adli Tıp Kurumu'na götürüldü
Usulsüz elektrik kullanmanın cezası 140 TL
EKONOMİ
Usulsüz elektrik kullanmanın cezası 140 TL
Yavuz Yılmaz kimdir?
GÜNDEM
Yavuz Yılmaz kimdir?
Ataşehir’in yeni belediye başkanı hangi partiden?
GÜNDEM
Ataşehir’in yeni belediye başkanı hangi partiden?
Erdoğan açıklamıştı: ‘Bizden’ maliyeti 6 milyar
EKONOMİ
Erdoğan açıklamıştı: ‘Bizden’ maliyeti 6 milyar
Ata tecavüz eden genci, 600 TL ceza verip serbest bıraktılar
AKTÜEL
Ata tecavüz eden genci, 600 TL ceza verip serbest bıraktılar
Yavuz Yılmaz ABD'den döndükten sonra iş hayatına atılmıştı
GÜNDEM
Yavuz Yılmaz ABD'den döndükten sonra iş hayatına atılmıştı
15 masaj salonu işleten fuhuş baronu yakalandı
AKTÜEL
15 masaj salonu işleten fuhuş baronu yakalandı
Mesut Yılmaz'ın oğlu Yavuz intihar etti
GÜNDEM
Mesut Yılmaz'ın oğlu Yavuz intihar etti
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim ReklamReklam FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva